Share

قاسم شعله‌سعدی، پس از آزادی از زندان جریان حمله مأموران امنیتی به نشست "سراب اهل قلم" و بازداشت نزدیک به ۶۰ نفر را تشریح کرد.

 

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، شب گذشته ۱۰ آبان‌ماه با قاسم شعله‌سعدی، وکیل، استاد دانشگاه و زندانی سیاسی سابق که روز سه‌شنبه ۹ آبان‌ در حمله سازمان‌یافته مأموران امنیتی به جلسه "سرای اهل قلم" بازداشت و سپس آزاد شد، گفت‌وگویی انجام داد.

 

نشست "سرای اهل قلم" برای بررسی تبعات حمله به سفارت آمریکا در سال ١٣۵٨ و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی برگزار شده بود.

 

شعله‌سعدی که چند ساعت از آزادیش می‌گذشت با بیان این‌که این جلسه سیاسی نبود و سخنرانی وی نیز حقوقی بود، گفت: "جمعیت زیادی در سالن نشسته بودند، حدود ۵۰، ۶۰ نفر بودند و من تازه سخنرانی‌ام را در مورد «مصونیت دیپلماتیک» شروع کرده بودم، یعنی حدود دو، سه دقیقه از آن گذشته بود که ناگهان مأموران وارد شدند و همه را دستگیر کردند."

 

گفته می‌شود که بازداشت‌های روز سه‌شنبه به دلیل انتشار فراخوانی برای راه‌پیمایی صلح‌آمیز در روز ۱۳ آبان بوده است

قاسم شعله‌سعدی، استاد حقوق بین‌الملل دانشکده‏ حقوق دانشگاه تهران، و نماینده شیراز در مجلس سوم و چهارم بود که در فروردین سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و ۲۵ مردادماه سال جاری از زندان آزاد گردید.

 

به‌گفته وی مأموران دلیل حمله خود را عنوان نکردند و به‌هنگام بازجویی نیز از علت دستگیری‌ها چیزی نگفتند.

 

شعله‌سعدی گفت بازداشت‌شدگان را به مکانی بردند که معلوم نبود کجاست و هرکدام از آنها را در اتاق جداگانه‌ای بازداشت کرده بودند.

 

این نماینده سابق مجلس در مورد رفتار مأموران با آنها گفت ضرب و شتمی صورت نگرفت.

 

قاسم شعله‌سعدی به‌همراه گروهی از بازداشت‌شدگان نیمه‌شب سه‌شنبه آزاد شده‌اند اما گروهی از آنان از جمله مهدی خزعلی همچنان در بازداشت هستند.

 

تارنمای کلمه نوشته بود که پژمان ظفرمند، محمد پارسی، امیر برهانی، مهرداد محمدی، محمدباقر مرادی، محمد صالح خزعلی، زهرا خزعلی، آذر طاهرآبادی، فاطمه محمودی، محمدرضا احدی، احمد فرهادپور و افشین قربان‌نژاد از جمله بازداشت‌شدگان هستند.

 

پیش از این گفته می‌شد قرار بود در این جلسه مراسم سالگرد فرحناز درگاهی، مادر آرش صادقی برگزار گردد.

 

مادر آرش صادقی بر اثر حمله شبانه نیروهای امنیتی که برای بازداشت آرش صادقی مراجعه کرده بودند دچار حمله قلبی شده و فوت کرده بود.

 

از سوی دیگر گفته می‌شود که بازداشت‌های روز سه‌شنبه به دلیل انتشار فراخوانی برای راه‌پیمایی صلح‌آمیز در روز ۱۳ آبان بوده است.

 

مهدی خزعلی، از بازداشت شدگان سه‌شنبه، در تاریخ ۳۰ مهرماه به همراه تعداد دیگری از فعالان سیاسی با انتشار بیانیه‌ای ایرانیان را به برگزاری "راهپیمایی صلح" در سالگرد حمله به سفارت آمریکا فراخوانده بود. در این بیانیه از مردم خواسته شده بود که از میدان هفت تیر تا محل سابق سفارت آمریکا در تهران بدون شعار و با نمادهای سبز حرکت کنند.

 

مهدی خزعلی سال گذشته به مدت ۷۰ روز در بازداشت شود. وی در اعتراض به "روند غیرقانونی بازداشت و نگهداری در زندان" نیز دست به اعتصاب زده بود.

 

خزعلی به ۱۴ سال حبس در شهرستان برازجان و بعد از اتمام دوره محکومیت، به ۱۰ سال اقامت اجباری در این شهرستان و ۹۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

 

آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی پدر مهدی خزعلی که عضو مجلس خبرگان رهبری است، از دیدگاه‌های فرزندش "اعلام برائت" کرده است.

 

"سرای اهل قلم" زیرمجموعه‌ای از خبرگزاری کتاب ایران است که به‌طور معمول هر هفته برنامه‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برگزار می‌کند.

 

 

Share