Share

"یک منبع آگاه" گفته است طی چند روز گذشته حکم سنگسار برای چهار زن در ایران اجرا شده که افزون بر علائم پرتاب سنگ بر سر و صورت، آثار شکنجه و ضربات شدید بر بدن آنها قابل مشاهده است.

 

تارنمای ملی مذهبی امروز شنبه ١٣مهرماه به نقل از این منبع که آن را موثق عنوان کرده نوشت، ظرف چند روز گذشته اجساد این چهار زن از سوی نیروهای امنیتی قوه قضائیه به پزشکی قانونی تهران منتقل شده و هم‌اکنون در سردخانه پزشکی قانونی نگهداری می‌شوند.

 

این منبع آگاه افزوده است: "علاوه بر آثار پرتاب سنگ بر سر و صورت این زنان آثاری از شکنجه و ضربات شدید بر بدن آنها پیش از سنگسار نیز قابل مشاهده است."

 

به گفته این منبع، هنوز مشخص نیست دادگاه این افراد در چه تاریخی برگزار شده و آیا خانواده آنان از وضعیت‌شان با خبر هستند یا نه.

 

وی با اعلام اینکه جرم این چهار زن برپایه مواد مندرج در پرونده آنها روابط نامشروع و مصرف مواد مخدر بوده است توضیح داد: "در طول روزهای گذشته هیچ فردی برای تحویل این اجساد به پزشکی قانونی مراجعه نکرده است."

 

به گزارش کمیته بین‌المللی علیه سنگسار و اعدام، به‌طور رسمی ۶۹ مورد حکم قضایی سنگسار در ایران صادر شده است که از میان آنها، ۲۱ مورد به اجرا درآمده و ۱۵ مورد نیز، در نهایت با تبرئه متهمان، اجرا نشده است

در حالی که پیش از این، محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس نهم ١٩مهرماه سال جاری از حذف مجازات سنگسار و اعمال مجازات‌های جایگزین به جای این حکم در قانون جدید مجازات اسلامی خبر داده بود، اللهیار ملک‌شاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در آخرین روزهای مهرماه سال جاری از در نظر گرفتن "مجازات جایگزین" برای "مجازات اولیه و اصلی زنای محصنه" در لایحه مجازات اسلامی خبر داد.

 

به گفته این نماینده مجلس، "زنای محصنه مجازات رجم (سنگسار) و اعدام دارد اما شرایط احصان در قانون نیامده بود و به‌منظور روشن شدن بحث، ماده‌ای جداگانه آوردیم که با چه شرایطی زنا، محصنه و در چه شرایطی غیرمحصنه تلقی می‌شود."

 

احصان در علم فقه بیشتر به معنای حفظ زن شوهردار از "بی‌عفتی" است. هر گاه در زنا که آن را "ارتباط نامشروع زن و مرد نامحرم" می‌دانند، یکی از طرفین خواه زن یا مرد یا هر دو آنها متأهل باشند، این عمل نسبت به او "محصنه" محسوب می‌شود و هر گاه یکی از آنها یا هر دو آنها مجرد باشند، نسبت به او "غیرمحصنه" خواهد بود. حد یا مجازات "زنای محصنه" سنگسار عنوان شده است و حد "زنای غیرمحصنه" تازیانه.

 

ملک‌شاهی توضیح داده بود:" اکنون برای زنای محصنه طبق مبانی فقهی حکم صادر می‌شود اما ما به صراحت نوع مجازات‌های آن را تبیین و تصریح کردیم در جایی که مجازات اولیه و اصلی ممکن نباشد یا قاضی مصلحت نداند، به پیشنهاد دادگاه صادرکننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه قضائیه، می‌توان مجازات جایگزین تعیین کرد."

 

در ماده ٢٢۵ قانون جدید مجازات اسلامی بدون اشاره به مجازات سنگسار آمده است: "حد زنا در موارد زیر اعدام است: الف- زنا با محارم نسبی که موجب اعدام زانی و زانیه است. ب- زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است. پ- زنای مرد غیرمسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است. ت- زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است."

 

شادی صدر، حقوقدان مهرماه سال جاری در این زمینه به تارنمای جرس گفته بود: "در قانون جدید مجازات اسلامی دو بار کلمه مجازات سنگسار تکرار شده ولی به هر حال زیر عنوان زنای محصنه مجازات سنگسار را نمی‌بینید. اما در عمل به قاضی این اختیار داده شده که در مورد پرونده‌های زنای محصنه حکم سنگسار صادر کند و مجازات سنگسار هنوز در شرع وجود دارد."

 

به گفته وی، در قانون جدید مجازات اسلامی قاضی را ارجاع داده به فتواهای شرعی و در عمل ما با حذف مجازات سنگسار مواجه نیستیم. در حقیقت این یک تغییر تزئینی و نمایشی است.

 

کمیته بین‌المللی علیه سنگسار و اعدام، فهرستی از قربانیان حکم شرعی – اسلامی سنگسار را در میان سال‌های ۱۹۸۰ تا ژوئیه ۲۰۱۰ گردآوری کرده است.

 

برپایه این گزارش، به‌طور رسمی ۶۹ مورد حکم قضایی سنگسار صادر شده است که از میان آنها، ۲۱ مورد به اجرا درآمده و ۱۵ مورد نیز، در نهایت با تبرئه متهمان، اجرا نشده است.

 

در این فهرست، به اجرای ۱۰۹ مورد سنگسار اشاره شده است. افزون بر سکینه محمدی‌آشتیانی، به نام ۲۴ قربانی دیگر محکوم به سنگسار نیز اشاره شده است که اسامی‌ آنها از طریق رسانه‌ها منتشر شده و تلاش‌ها برای توقف و لغو حکم آنها کماکان ادامه دارد.

 

 

Share