Share

امروز علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در حالی طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور این کشور را اعلام وصول کرد که مخالفت شماری از نمایندگان مجلس، فضای پارلمان ایران را دچار تنش نمود.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی در پاسخ به نمایندگانی که اعلام وصول طرح سئوال از احمدی‌نژاد را مغایر با هشدارهای چند روز پیش آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی می‌دانستند، گفت: "من رسماً عرض می‌کنم هیچ دستوری از رهبری معظم انقلاب در این زمینه‌ها به مجلس داده نشده و من این را بارها گفته‌ام."

 

وی افزود: "مجلس مختار است که هر تصمیمی که می‌خواهد بگیرد."

 

رهبر ایران هفته گذشته به سران قوا و مسئولان ایران هشدار داده بود: "از امروز تا روز انتخابات هر کس احساسات مردم را در جهت ایجاد اختلاف به‌کار بگیرد، قطعاً به کشور خیانت کرده است."

 

شماری از نمایندگان مجلس می‌گویند طرح سئوال از احمدی‌نژاد فضای کشور را دچار تنش می‌کند.

 

مهر گزارش داده است: "در حین قرائت متن طرح سئوال از رئیس‌جمهور، غلام‌علی حداد عادل رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس که از چندی پیش به دنبال کاهش امضاهای این طرح بود به سمت صندلی غلامرضا مصباحی‌مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس رفت و با تندی با وی صحبت کرد. به دنبال آن چند نماینده دیگر به گرد این دو حلقه زدند اما حداد عادل آن صحنه را ترک کرد و به گوشه دیگری از مجلس رفت."

 

علی لاریجانی، رئیس مجلس: مجلس مختار است که هر تصمیمی که می‌خواهد بگیرد

حداد عادل در قسمت صندلی‌های میهمانان مجلس با تلفن همراه خود مکالمه تلفنی داشت. پس از مکالمه حدادعادل وی بار دیگر با جمعی از اعضای فراکسیون اصولگرایان مشغول گفت‌وگو شد که از جمله آنان احمد سالک، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، جواد کریمی قدوسی، علی‌اصغر زارعی و حمید رسایی بودند. در این حین محمدحسن ابوترابی، نایب رئیس اول مجلس نیز به این جمع اضافه شد.

 

براساس این گزارش هنگامی که اعضای فراکسیون اصولگرایان در حال گفت‌وگو با هم بودند علی‌اصغر زارعی و مهدی کوچک‌زاده از جمع جدا شدند و به پشت تریبون مجلس رفتند، آن‌ها از پشت تریبون و جایگاه نطق نمایندگان با لاریجانی گفت‌وگو کردند.

 

زارعی گفت: "ما ۴۰ امضا از این طرح پس گرفته‌ایم و از همکاران‌مان در فراکسیون اصولگرایان هم می‌خواهیم که جلسه را ترک کنند." با این حال از این جمع فقط مهدی کوچک‌زاده صحن مجلس را ترک کرد.

 

مهدی کوچک‌زاده پیش از خروج از مجلس گفت: "انسان عاقل لازم نیست مثل بچه کوچک همه چیز را به او دستور دهند تا بفهمد، بنده و جمع دیگری از نمایندگان از فحوای کلام رهبری می‌فهمیم که تمایل به طرح سئوال از رئیس جمهور در شرایط فعلی ندارند."

 

لاریجانی خطاب به کوچک‌زاده گفت: "فرمودید ما برداشت‌مان از صحبت مقام معظم رهبری این است، خب نظرتان محترم است اشکالی ندارد اما نمی‌توانید بگویید که رهبری این را گفته‌اند."

 

همچنین علی‌رضا زاکانی، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس به مهر گفته است: "ما تجربه سئوال از رئیس‌جمهور را در مجلس هشتم داریم که چه آسیب‌هایی وارد کرد و نتیجه نداشت."

 

زاکانی از برگزاری جلسه شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان پیرامون طرح سئوال از رئیس‌جمهور قبل از جلسه علنی روز سه‌شنبه خبر داد و گفت: "سعی می‌کنیم در جلسه‌ای که قبل از جلسه روز سه‌شنبه صحن علنی مجلس باشد در مورد ورود به طرح سئوال از رئیس‌جمهور تدبیر کنیم."

 

طرح سئوال از احمدی‌نژاد چند هفته پیش با ۱۰۲ امضا تحویل هیئت رئیسه مجلس ایران شد که امروز در هنگام اعلام وصول شمار  امضاهای آن به ۷۷ امضا کاهش یافت.

 

بر اساس قوانین ایران، طرح سئوال از رئیس‌جمهور باید به امضای یک چهارم نمایندگان مجلس برسد. شمار نمایندگان مجلس ایران در حال حاضر ۲۹۰ نفر است که باید این طرح دست‌کم ۷۴ امضا داشته باشد.

 

فراکسیون اصولگرایان مجلس پیش از این گفته بود: "این اقدام نمایندگان (طرح سئوال) به ظن قوی کمکی به حل مشکلات موجود نمی‌کند، بلکه می‌تواند تنش‌زا و التهاب‌آفرین باشد."

 

به گفته این فراکسیون "تجربه سئوال قبلی از رئیس‌جمهور این احتمال را تقویت می‌کند که طرح سئوال از رئیس‌جمهور فضا را غبار‌آلود و جنجالی خواهد کرد."

 

محمود احمدی‌نژاد پیش از این نیز پس از ماه‌ها کشمکش بر سر طرح سئوال از رئیس‌جمهور، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ برای پاسخگویی به نمایندگان به مجلس هشتم ایران رفت.

 

محمود احمدی‌نژاد در حالی به سئوالات نمایندگان پاسخ گفت که سخنان خود را با شوخی‌های پی‌درپی همراه کرد. این نوع سخن گفتن احمدی‌نژاد، اعتراض نمایندگان مجلس را به دنبال داشت.

 

 

Share