Share

به دنبال برخوردهای صورت گرفته از سوی مسئولان زندان اوین با زندانیان سیاسی زن که منجر به اعتصاب غذای شماری از آنان شده است، ۲۶  زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج با صدور بیانیه‌ای به هتک حرمت زنان دربند اعتراض کردند.

 

به گزارش تارنمای "کلمه"، این زندانیان در بیانیه‌ خود ضمن اعتراض به آن‌چه "برخوردهای غیر انسانی و غیرقانونی" نامیده‌اند، در مورد وضعیت سلامتی زندانیانی که در بند زنان اوین در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

در بخشی از این بیانیه آمده است: "ما زندانیان عقیدتی و سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر، مطمئن هستیم همه آزاداندیشان و ملتزمین به اصول اخلاقی و قانونی نیز نسبت به این رفتارهای غیرانسانی واکنش نشان داده و اعتراض خویش را ابراز خواهند نمود. بدیهی است که وظیفه مسئولین مربوطه است که حداقل از تکرار چنین رفتارهای غیرانسانی و غیرقانونی جلوگیری به‌عمل آورند."

 

کیوان صمیمی، مهدی محمودیان، بهمن احمدی امویی، مسعود باستانی، شاهرخ زمانی، حشمت‌الله طبرزدی، جعفر اقدامی، محمد بنازاده، شاهین زینعلی، عباس بادفر، رسول بداقی، کامران رحیمیان، عفیف نعیمی، کیوان رحیمیان، وحید تیزفهم، سعید رضایی، جمال‌الدین خانجانی، بهروز عزیزی توکلی، کامران مرتضایی، محمدعلی منصوری، فرزاد مددزاده، رمضان سعیدی، اسماعیل میران، فرزاد خانجانی، افشین حیرتیان و ایقان شهیدی زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

 

گفته می‌شود روز گذشته محبوبه کرمی که بر اثر اعتصاب غذا دچار مشکل جسمی شده بود، به بهداری اوین منتقل شده است

روز سه‌شنبه هفته گذشته و در پی یورش نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین به بند زندانیان سیاسی زن که با هتک حرمت و آزار آن‌ها همراه بوده است، تعدادی از زندانیان این بند دست به اعتصاب غذای زده‌اند.

 

به گزارش تارنمای "کلمه"، حمله کنندگان به بند زنان که شامل حدود ۲۰ زن از نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین بوده‌اند با ورود به حریم خصوصی و شخصی زندانیان سیاسی باعث برهم زدن نظم و سلب آسایش آنان شده و پس از یورش به بند سیاسی زنان، زندانیان را به شکل توهین‌آمیزی بازرسی بدنی کرده‌اند.

 

براساس این گزارش، مأموران حفاظت سپس زندانیان سیاسی را به حیاط کوچک بند هدایت کرده و برای ساعتی همه زندانیان سیاسی را در فضای کوچک و نامناسب محبوس و به تفتیش وسایل شخصی آنان پرداخته که این اقدام با واکنش زندانیان زن روبه‌رو شده است.

 

تاکنون ۱۰ نفر از زندانیان سیاسی زن از جمله بهاره هدایت، نازنین دیهیمی، ژیلا بنی یعقوب، شیوا نظرآهاری، مهسا امرآبادی، حکیمه شکری، ژیلا کرم زاده مکوندی، نسیم سلطان‌بیگی، محبوبه کرمی و راحله زکایی در اعتراض به این اقدام مأموران حفاظت -اطلاعات زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

 

گفته می‌شود روز گذشته محبوبه کرمی که بر اثر اعتصاب غذا دچار مشکل جسمی شده بود، به بهداری اوین منتقل شده است.

 

زندانیان سیاسی زن خواستار عذرخواهی رسمی رئیس زندان اوین و مسئولان اداره حفاظت این زندان و همچنین ارایه ضمانت‌هایی از سوی آنان مبنی بر عدم تکرار چنین رفتارهایی شده‌اند.

 

 

Share