Share

سازمان پزشکی قانونی ایران اجرای حکم سنگسار را در این کشور تکذیب کرد.

 

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، سازمان پزشکی قانونی روز یکشنبه ۱۴ آبان ۹۱ در اطلاعیه‌ای گفت: "در زمان اجرای احکام، حضور پزشک قانونی الزامی است و بدین‌وسیله اجرای حکم سنگسار در کلیه مناطق کشور به‌‌طور کلی تکذیب می‌شود."

 

این سازمان همچنین خبر انتقال اجساد چهار زن سنگسار شده به پزشکی قانونی را تکذیب کرد.

 

خبر اجرای حکم سنگسار چهار زن در ایران را نخستین بار تارنمای ملی مذهبی منتشر کرد. این تارنما بدون اشاره به منبع خبر تنها گفته است که گزارش را از "منبع موثق" دریافت کرده است.

 

این منبع گفته بود: "ظرف چند روز گذشته اجساد این چهار زن از سوی نیروهای امنیتی قوه قضائیه به پزشکی قانونی تهران منتقل شده و هم‌اکنون در سردخانه پزشکی قانونی نگهداری می‌شوند."

 

مقام‌های قضایی هنوز درباره این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

 

در همین حال تارنمای ملی مذهبی ضمن تکذیب ادعای سازمان پزشکی قانونی، بر "صحت خبر منتشر شده" خود تاکید کرده است

در همین حال تارنمای ملی مذهبی ضمن تکذیب ادعای سازمان پزشکی قانونی، بر "صحت خبر منتشر شده" خود تاکید کرده است.

 

به گفته منبع این تارنما، هنوز مشخص نیست دادگاه این افراد در چه تاریخی برگزار شده و آیا خانواده آنان از وضعیت‌شان با خبر هستند یا نه.

 

وی با اعلام اینکه جرم این چهار زن برپایه مواد مندرج در پرونده آنها روابط نامشروع و مصرف مواد مخدر بوده است توضیح داد: "در طول روزهای گذشته هیچ فردی برای تحویل این اجساد به پزشکی قانونی مراجعه نکرده است."

 

به گزارش کمیته بین‌المللی علیه سنگسار و اعدام، به‌طور رسمی ۶۹ مورد حکم قضایی سنگسار در ایران صادر شده است که از میان آنها، ۲۱ مورد به اجرا درآمده و ۱۵ مورد نیز، در نهایت با تبرئه متهمان، اجرا نشده است.

 

در ماده ٢٢۵ قانون جدید مجازات اسلامی بدون اشاره به مجازات سنگسار آمده است: "حد زنا در موارد زیر اعدام است: الف- زنا با محارم نسبی که موجب اعدام زانی و زانیه است. ب- زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است. پ- زنای مرد غیرمسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است. ت- زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است."

 

شادی صدر، حقوقدان مهرماه سال جاری در این زمینه به تارنمای جرس گفته بود: "در قانون جدید مجازات اسلامی دو بار کلمه مجازات سنگسار تکرار شده ولی به هر حال زیر عنوان زنای محصنه مجازات سنگسار را نمی‌بینید. اما در عمل به قاضی این اختیار داده شده که در مورد پرونده‌های زنای محصنه حکم سنگسار صادر کند و مجازات سنگسار هنوز در شرع وجود دارد."

 

به گفته وی، در قانون جدید مجازات اسلامی قاضی را ارجاع داده به فتواهای شرعی و در عمل ما با حذف مجازات سنگسار مواجه نیستیم. در حقیقت این یک تغییر تزئینی و نمایشی است.

 

 

Share