Share

محبوبه کرمی و راحله ذکایی، دو تن از زندانیان سیاسی در ایران که از چند روز پیش دست به اعتصاب غذا زده بودند، به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

 

به گزارش تارنمای کلمه،  مقام‌های زندان اوین به زندانیان سیاسی زن هشدار داده‌اند در صورتی که به اعتصاب غذا پایان ندهند، "ممنوع‌الملاقات خواهند شد و به سلول انفرادی منتقل می‌شوند".

 

کلمه گفته است همچنان هشت زندانی دیگر یعنی بهاره هدایت، نازنین دیهیمی، ژیلا بنی‌یعقوب، شیوا نظرآهاری، مهسا امرآبادی، حکیمه شکری، ژیلا کرم‌زاده مکوندی و نسیم سلطان‌بیگی در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

 

این زندانیان از شش روز پیش و پس از آنکه از سوی مأموران زندان مورد بازرسی قرار گرفتند، دست به اعتصاب غذا زدند.

 

این اعتصاب‌کنندگان می‌گویند مأموران در هنگام بازرسی، آن‌ها را "هتک حرمت" کرده‌اند و "آزار جنسی" ‌داده‌اند.

 

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران که از دو هفته پیش در اعتصاب غذا به‌سر می‌‌برد، به بند امنیتی ۲۰۹ منتقل شده است

این زندانیان از مسئولان زندان خواسته‌اند مأموران بازرسی را مورد تنبیه قرار دهند. زندانیان سیاسی زن همچنین خواهان "عذرخواهی رسمی رئیس زندان اوین و مسئولان اداره حفاظت این زندان و همچنین ارائه ضمانت‌هایی از سوی آنان مبنی بر عدم تکرار چنین رفتارهای شده‌اند".

 

بر اساس گزارش کلمه دو روز پیش نیز تعدادی از اعتصاب‌کنندگان از جمله مهسا امر آبادی، شیوا نظرآبادی، نسیم سلطان‌بیگی و ژیلا بنی‌یعقوب به دلیل "افت شدید فشار" به بهداری زندان منتقل شدند.

 

کلمه همچنین خبر داده نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران که از دو هفته پیش در اعتصاب غذا به‌سر می‌‌برد، به بند امنیتی ۲۰۹ منتقل شده است. ستوده برای سه هفته ممنوع‌الملاقات شده است.

 

این فعال حقوق بشر در اعتراض به وضعیتش در زندان از روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه دست به اعتصاب غذای تر زده است.

 

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر ۱۳ شهریورماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و به ۱۱ حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور، محکوم شد. زندان او در دادگاه تجدیدنظر به شش سال کاهش یافت.

 

ستوده بارها در طول این دو سال به دلیل شرایطش در زندان دست به اعتصاب غذای خشک و تر زده است.

 

 

Share