Share

بیش از ۹۵ فعال اجتماعی و سیاسی ایرانی با انتشار نامه‌ای خطاب به زندانیان سیاسی زن که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند، از آنها خواستند که به اعتصاب خود پایان دهند.

 

این فعالان اجتماعی و سیاسی با ابراز نگرانی از به خطر افتادن جان زندانیان سیاسی زن، گفته‌اند مقاومت این زندانیان اعتصابی ستودنی است.

 

٩ زندانی سیاسی زن از شش روز پیش و پس از آنکه از سوی مأموران زندان مورد بازرسی قرار گرفتند، دست به اعتصاب غذا زدند.

 

این اعتصاب‌کنندگان می‌گویند مأموران در هنگام بازرسی، آن‌ها را "هتک حرمت" کرده‌اند و "آزار جنسی" ‌داده‌اند.

 

این زندانیان از مسئولان زندان خواسته‌اند مأموران بازرسی را مورد تنبیه قرار دهند. زندانیان سیاسی زن همچنین خواهان "عذرخواهی رسمی رئیس زندان اوین و مسئولان اداره حفاظت این زندان و همچنین ارائه ضمانت‌هایی از سوی آنان مبنی بر عدم تکرار چنین رفتارهای شده‌اند".

 

فعالان اجتماعی و سیاسی خطاب به زندانیان اعتصابی افزوده‌اند: "اگر دستگاه قضایی ایران، گوشی ناشنوا دارد، دنیا صدای حق خواهی‌تان را شنیده است

همچنین در این نامه از نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر که او نیز هم‌اکنون در زندان در اعتراض به شرایط زندان دست به‌اعتصاب غذا زده است خواسته‌اند اعتصاب خود را بشکند.

 

برپایه آخرین گزارش‌ها، در آستانه بیستمین روز اعتصاب غذای نسرین ستوده، رضا خندان، همسر وی اعلام کرده است که همسرش را از بند زنان زندانی اوین به سلول‌های فوق امنیتی ٢٠٩ منتقل کرده‌اند.

 

نسرین ستوده در اعتراض به عدم اجرای آئین‌نامه اداره امور زندان‌ها و محرومیت از حقوق یک زندانی از جمله عدم دسترسی به تلفن و ایجاد انواع محدودیت‌ها برای ملاقات با فرزندان خردسال خود و همچنین به مناسبت تشکیل پرونده کیفری و صدور قرار ممنوعیت خروج از کشور برای همسر و دختر ۱۲ساله‌اش از روز ۲۶ مهرماه  (۱۷ اکتبر) دست به اعتصاب غذا زده است.

 

فعالان اجتماعی و سیاسی ایرانی در نامه خود نوشته‌اند: "زنانی که در پشت دیوارهای اوین، با اعتصاب غذا، جان‌تان را سپر دفاع از حرمت و کرامت انسانی کرده‌اید! شما را برای آنچه که هستید و آنچه که بوده‌اید می‌خواهیم. زیرا که باور داریم، بودن شما، پشتیبان و سرمایه یک جنبش انسانی و حق محور در کشور ماست."

 

آنها خطاب به زندانیان اعتصابی افزوده‌اند: "اگر دستگاه قضایی ایران، گوشی ناشنوا دارد، دنیا صدای حق خواهی‌تان را شنیده است."

 

این فعالان اطمینان داده‌اند که پژواک صدای زندانیان در اعتصاب باشند و خواسته‌های آنها را به هر زبان ممکن طلب کنند.

 

به جز نسرین ستوده، بهاره هدایت، ژیلا بنی‌یعقوب، مهسا امرآبادی، ژیلا کرم‌زاده مکوندی، راحله ذکایی، حکیمه شکری، نازنین دیهیمی، نسیم سلطان‌بیگی و شیوا نظرآهاری جزو اعتصاب‌کنندگان بودند که طبق آخرین خبرها محبوبه کرمی و راحله ذکایی به اعتصاب غذای خود پایان داده‌اند.

 

همچنین مقام‌های زندان اوین به زندانیان سیاسی زن هشدار داده‌اند در صورتی که به اعتصاب غذا پایان ندهند، "ممنوع‌الملاقات خواهند شد و به سلول انفرادی منتقل می‌شوند".

 

روز گذشته نیز ۲۶  زندانی سیاسی مرد محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج با صدور بیانیه‌ای به هتک حرمت زنان دربند اعتراض کردند.

 

این زندانیان در بیانیه‌ خود ضمن اعتراض به آن‌چه "برخوردهای غیر انسانی و غیرقانونی" نامیده‌اند، در مورد وضعیت سلامتی زندانیانی که در بند زنان اوین در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند ابراز نگرانی کردند.

 

نامه ۹۵ فعال اجتماعی و سیاسی ایرانی را کسانی چون شیرین عبادی، نیره توحیدی، منصوره شجاعی، آسیه امینی، پرستو فروهر، خدیجه مقدم، منصوره بهکیش، اسفندیار منفردزاده، رضا علیجانی، کوروش زعیم، یوسف عزیزی بنی‌طرف و مهران براتی امضا کرده‌اند.

 

 

در همین زمینه: اعتصاب غذا در بند زنان و جای خالی عکس راحله ذکایی ـ مریم حسین‌خواه 

 

 

Share