Share

تعداد دیگری از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به اتهام اختلاس یک میلیارد تومانی، صدور مجوزهای غیرقانونی و پولشویی احضار و بازداشت شده‌اند.

 

در حالی که چند روز پیش منابع خبری ایران از بازداشت یکی از مدیران سینمایی سازمان سینمایی، تعدادی از کارکنان معاونت‌های سینمایی و فرهنگی و نیز تعدادی از مدیران میانی سابق مرکز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد به اتهام داشتن تخلفات مالی خبر داده بودند خبرگزاری مهر نوشت، چند تن از مسئولان بلندپایه دفتر امور چاپ این وزارتخانه نیز به اتهام پولشویی و صدور مجوزهای غیرقانونی به مراجع قضایی احضار و حتی مدتی را در بازداشت به سر برده‌اند.

 

خبرگزاری مهر امروز سه‌شنبه ۱۶ آبان‌ماه نوشته است برخی از این بازداشت‌ها در یکی از مؤسسات سینمایی بوده و گفته می‌شود عوامل اصلی این اختلاس‌ به خارج از کشور گریخته‌اند.

 

مهر افزوده است در حال حاضر اختلاس یک میلیارد تومانی هنگام تخصیص بودجه معاونت سینمایی تأیید شده و برای اخبار موثق در این زمینه باید منتظر توضیح مدیران بود.

 

خبرگزاری مهر نوشته است در حال حاضر اختلاس یک میلیارد تومانی هنگام تخصیص بودجه معاونت سینمایی تأیید شده و برای اخبار موثق در این زمینه باید منتظر توضیح مدیران بود

این خبرگزاری همچنین روز گذشته اعلام کرد فردی که نام وی "م – ن" معرفی شده و مسئول مستقیم یکی از پنج اداره وابسته به دفتر امور چاپ یکی از ادارات تابعه معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد است از جمله افرادی است که به اتهام صدور مجوزهای غیرقانونی بازداشت و پس از چند روز با قرار وثیقه ۶٠٠ میلیون تومان از زندان آزاد شده است.

 

همچنین فردی به نام "الف – ز" مسئول مستقیم یکی دیگر از ادارات تابعه دفتر امور چاپ نیز دو هفته پیش بازداشت شد، اما هنوز مشخص نیست وی هم با قرار وثیقه آزاده شده یا همچنان در بازداشت به‌سر می‌برد.

 

محمد حسینی، وزیر ارشاد در مورد تخلفات صورت گرفته در دفتر امور چاپ این وزارتخانه گفته است: "مطئمن باشید در هر گوشه‌ای که تخلفی صورت گرفته باشد، با آن برخود خواهد شد."

 

وی گفت: "در یک مجموعه وسیع، ممکن است بعضی تخلفات جزیی هم صورت گرفته باشد، ولی تا وقتی که قطعی و مسلم نشده باشد، به هیچ وجه به مصلحت نمی‌دانیم این موضوع رسانه‌ای شود. بعضی رسانه‌ها مشخصات این افراد را اعلام کرده‌اند و فقط مانده نام آنها را بگویند. این روش درستی نیست."

 

علی اسماعیلی، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد نیز در این زمینه گفته است: "آسیبی که در حوزه چاپ اتفاق افتاده، مربوط به قبل از ورود من به مجموعه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد است."

 

تارنمای عصر ایران نیز چند روز پیش خبر داد، پرونده‌های مالی تعدادی از مدیران میانی سابق مرکز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که به‌تازگی تحت تعقیب قرار گرفته بودند در اختیار مقامات امنیتی و قضایی قرار گرفت و منجر به بازداشت این عده شد.

 

همچنین تعدادی از کارکنان معاونت‌های سینمایی و فرهنگی این وزارتخانه که مرتکب برخی سوءاستفاده‌های مالی شده بودند، از سوی حراست وزارت ارشاد شناسایی و توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

 

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) نیز خبر داده بود، یکی از مدیران سینمایی سازمان سینمایی که سمت اجرایی دارد و در ماه‌های گذشته مشکلات بسیاری با خانه سینما پیدا کرده بود، به دلیل مشکلات مالی بازداشت شده است.

 

تارنمای مشرق‌نیوز روز چهارشنبه ۱۰ آبان‌ماه نوشت، آزاده اردکانی قزوینی، رئیس سابق موزه ملی ایران که چندی پیش بازداشت شده بود پس از محاکمه از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام "به‌دست آوردن مال نامشروع" به شش ماه حبس و پرداخت ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

 

 

Share