Share

طالبان شامگاه شنبه ۲۷ اردیبهشت به یک پاسگاه امنیتی در ولایت لوگر حمله کردند و هشت مامور دولتی را کشتند. دولت افغانستان هم می‌گوید در سه حمله جداگانه ۳۵ تن از نیروهای طالبان را کشته است.

طالبان یه پاسگاه «مس عینک» حمله کردند و هشت مامور امنیتی را کشتند. دولت افغانستان هم می‌گوید در سه حمله جداگانه ۳۵ تن از اعضای طالبان را کشته است. عکس: آرشیو

به گزارش رسانه‌های افغانستان طالبان شامگاه شنبه به پاسگاه «مس عینک» در ولایت لوگر حمله کرد. دیدار لونگ؛ سخنگوی والی لوگر گفته است که در جریان این حمله هشت تن از ماموران امنیتی کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

این مقام دولتی گفته که نیروهای طالب «عقب رانده شدند» اما در باره تلفات احتمالی این گروه توضیحی ارائه نکرد.

در یک خبر دیگر وزارت دفاع افغانستان در اطلاعیه‌ مطبوعاتی از کشته شدن ۳۵ تن از اعضای طالبان در دو ولایت «پکتیکا» و «پکتیا» خبر داد.

براساس این اطلاعیه در یک حمله هوایی در منطقه «یوسف خیل» ولایت پکتیکا، ۲۰ طالب کشته و ۵ نفر دیگر آنان زخمی شدند.

درگیری میان نیروهای طالبان و نظامیان افغانستان در ولسوالی «احمد‌آباد» در ولایت پکتیا که شامگاه شنبه رخ داد به مرگ ۱۲ جنگجوی طالبان و زخمی شدن۱۰ تن آنان انجامید.

وزارت دفاع افغانستان همچنین اعلام کرد: در یک درگیری دیگر در ولسوالی «دندپتان» ولایت پکتیا، سه تن از جنگجویان طالبان کشته شده و ۶ نفر دیگر آنها زخم برداشتند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان صبح یکشنبه ۲۸ اردیبهشت در توییتر نوشت:طالبان در یک هفته گذشته به نزدیک به ۳۰۰ غیرنظامی آسیب رساندند.

به گفته او در این مدت ۲۴۹ تن از نیروهای طالبان در عملیات نیروهای امنیتی افغانستان کشته و ۱۳۸ تن دیگر زخمی شدند.

فیصل یک روز قبل گفته بود که در یک هفته گذشته ۷۹ غیرنظامی در جریان حملات طالبان در ۲۱ ولایت افغانستان کشته شده و ۲۱۸ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

طالبان اسفند سال گذشته با آمریکا توافقنامه موسوم به «آوردن صلح به افغانستان» را امضاء کرد. یکی از بندهای این توافقنامه کاهش سطح خشونت و توقف عملیات نظامی از سوی این گروه عنوان شده است.

این گروه اما دولت افغانستان و آمریکا را به نقض مفاد توافقنامه متهم کرده و هنوز گفت‌وگوها با دولت افغانستان را آغاز نکرده است.

به گزارش رسانه‌های افغانستان اختلاف‌ بر سر آزادی اعضای طالبان که در زندان هستند یکی از موانع اصلی آغاز مذاکرات است. طالبان خواستار آزادی ۵ هزار زندانی خود از زندان‌های افغانستان شده است. حکومت افغانستان اما با اینکه تا به حال در مقاطع زمانی مختلف شماری از زندانیان طالبان را آزاد کرده، می‌گوید: آزادی زندانیان به عنوان پیش‌شرط مذاکره را نمی‌پذیرد.

در همین زمینه:

Share