Share

هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با برگزاری ده‌ها همه‌پرسی در شهرهای مختلف آمریکا، طرفداران ازدواج همجنسگرایان، بودجه عمومی برای سقط جنین و همچنین مصرف‌کنندگان مشتقات شاه‌دانه (Cannabis) به پیروزی بزرگی دست یافتند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز سه‌شنبه ششم نوامبر ۲۰۱۲ (۱۶ آبان‌ماه) نزدیک به ۱۷۲ همه‌پرسی در ۲۷ ایالت آمریکا برگزار شد تا در مورد چنین موضوعاتی مردم رأی بدهند.

 

رأی‌دهندگان در برگه‌های همه‌پرسی می‌توانستند رأی خود را برای اجرا در ایالت و یا در سطح کوچک‌تر محلی در بخش‌ها و یا شهرداری‌ها اعلام کنند.

 

طرفداران ازدواج همجنسگرایان در آمریکا افزون بر انتخاب مجدد باراک اوباما به‌عنوان رئیس‌جمهور این کشور که در ماه مه گذشته از ازدواج همجنسگرایان پشتیبانی کرده بود؛ به موفقیت تازه‌ای دست یافتند.

 

بر اساس نتایج موقت این همه‌پرسی، در ایالت‌های مریلند و مین که هر دو در شرق آمریکا قرار دارند ازدواج همجنسگرایان به‌رسمیت شناخته شد.

 

برپایه قانون جدید در کلرادو و واشنگتن هر فرد ۲۱ ساله به بالا می‌تواند ۲۸,۳ گرم گراس یا حشیش برای مصرف شخصی خود داشته باشد

ازدواج همجنس‌گرایان در ایالات متحده توسط نظام فدرالی آن به‌رسمیت شناخته نمی‌شود اما توسط بعضی از ایالت‌ها قانونی شده است.

 

نخستین ایالتی که این موضوع را قانونی کرد در سال ۲۰۰۴ ماساچوست بود پس از آن در ایالت‌های کنتیکت، نیوهمپشایر، آیووا، ماساچوست، نیویورک، ورمونت و به‌تازگی در واشنگتن دی‌سی در ماه ژوئن ۲۰۱۲ نیز به‌رسمیت شناخته شد.

 

در ایالت فلوریدا واقع در جنوب شرقی آمریکا، جایی که پیشنهاداتی به‌شدت محافظه‌کارانه به همه‌پرسی گذاشته شد، میانه‌روها توانستند به‌ویژه در مورد سقط جنین به موفقیت‌هایی دست یابند.

 

در این ایالت ۵۵ درصد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی، پیشنهاد مبنی بر عدم تخصیص بودجه‌های عمومی برای تأمین مالی سقط جنین، مگر به‌هنگام تجاوز و یا نجات جان مادر را رد کردند.

 

کالیفرنیا، سنگر حزب دمکرات آمریکا که اغلب در مورد مسائل اجتماعی پیشرو شناخته می‌شود با رد لغو تدریجی مجازات اعدام و رد برچسب زدن بر محصولات غذایی که به‌وسیله فن‌آوری ژنتیکی تغییر یافته‌اند خط بطلانی بر شهرت ترقی‌خواهانه خود زد.

 

این پیشنهاد دوم در واقع با سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیون دلاری غول‌های کشاورزی شیمیایی و مواد غذایی علیه آن با شکست روبه‌رو شد.

 

همچنین بر پایه برآوردهای نخستین از همه‌پرسی لس آنجلس ۶۰ درصد در برابر ۳۸ درصد از شرکت‌کنندگان به استفاده از کاندوم در فیلم‌های پورنوگرافی رأی مثبت داده‌اند.

 

اما یکی از جالب‌ترین تغییرات در همه‌پرسی کلرادو و واشنگتن رخ داد. در این دو ایالت با اکثریت بالا مصرف مواد مخدر مشتق از شاه‌دانه (Cannabis) آزاد شد.

 

در بسیاری از ایالت‌های آمریکا مصرف چنین موادی برای مقاصد پزشکی به‌ویژه برای بیماران مبتلا به بیماری‌های سخت، آزاد بود اما تاکنون در هیچ ایالتی مصرف شخصی آن‌ها آزاد نشده بود.

 

بدین ترتیب مسئولان محلی ایالت‌های کلرادو و واشنگتن توزیع چنین موادی را که منابع مالی ایجاد خواهد کرد، آزاد و تحت کنترل قرار خواهند داد و این در حالی است که این دو ایالت در میان ایالت‌هایی که مصرف و توزیع چنین موادی را ممنوع کرده‌اند قرار دارند.

 

برپایه قانون جدید در کلرادو و واشنگتن هر فرد ۲۱ ساله به بالا می‌تواند ۲۸,۳ گرم گراس یا حشیش برای مصرف شخصی خود داشته باشد.

 

این دو ایالت به‌مدت یک سال سیستمی را به‌منظور تنظیم و مالیات بر این مواد، مشابه آن‌چه در مورد الکل انجام می‌شود به‌اجرا خواهند گذاشت.

 

ایالت اورگن نیز که به پیشگامی در مسائل اجتماعی معروف است در همه‌پرسی مربوط به مصرف چنین موادی شرکت کرد اما مخالفان آن ۵۵ درصد بودند.

 

مصرف مواد مشتق از شاه‌دانه (Cannabis) به‌منظور مقاصد پزشکی در همه‌پرسی ماساچوست (با ۵۷ درصد موافق) به تصویب رسید.

 

 

Share