Share

پنتاگون اعلام کرد که در روز ۱۱ آبان‌ماه (یکم نوامبر) نیروی هوایی ایران چندین بار به سوی هواپیمای غیرمسلح بدون سرنشین آمریکا بر فراز خلیج فارس و در حریم هوایی بین‌المللی آتش گشوده است.

 

به گزارش رویترز، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و لئون پانه‌تا، وزیر دفاع این کشور بلافاصله از این حمله که در ساعت چهار و ۵۰ دقیقه در سواحل شرقی رخ داد، آگاه شدند.

 

در پی آن واشنگتن به ایران اطلاع داد که عملیات شناسایی هوایی ادامه خواهد داشت و این برای حفاظت از بارگیری محصولات در این منطقه لازم است.

 

جرج لیتل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این‌باره گفت: "ایالات متحده به ایران گفته بود که بر اساس تعهد ما نسبت به امنیت منطقه به‌مدت طولانی انجام پروازهای نظارت بر آب‌های بین‌المللی در خلیج فارس را ادامه خواهد داد."

 

وی افزود: "در حال حاضر ما برای محافظت از اموال و نیروهای‌مان طیف گسترده‌ای از گزینه‌های مختلف از دیپلماسی تا راه‌های نظامی را در دست داریم که در صورت لزوم از آن‌ها استفاده خواهیم کرد." 

 

جرج لیتل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا: حد بین‌المللی فاصله از مرزها ۱۲ مایل دریایی (نزدیک به ۲۲ کیلومتر) در امتداد ساحلی است و هواپیمای ما هرگز این حد را رد نکرده بود

روز یکشنبه ۱۳ آذرماه سال گذشته (چهارم دسامبر ۲۰۱۱) نیز مقامات نظامی ایران اعلام کردند نیروهای مسلح این کشور یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را در کاشمر و در فاصله ۲۲۵ کیلومتری مرز افغانستان توانسته‌اند به زمین بنشانند.

 

با وجود درخواست‌های مقامات آمریکایی، از جمله باراک اوباما برای بازگرداندن این هواپیما به آمریکا ایران این هواپیمای بدون سرنشین را به آمریکا پس نداد و از طریق آن به اطلاعاتی از این وسیله هوایی نیز دست یافت.

 

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران یک هفته پس از این ماجرا گفت: "هواپیمای جاسوسی آمریکا جزو مایملک جمهوری اسلامی ایران است و کشورمان تصمیم می‌گیرد که در این خصوص چه اقداماتی انجام دهد."

 

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز گفت: "مقامات ایالات متحده‌ آمریکا به کشور ما تجاوز آشکار داشته‌اند و عملیات جاسوسی انجام داده‌اند. پی‌گیری این مسأله به‌صورت جدی در دستور کار ما است. آن‌ها باید نسبت به این اقدام پاسخ‌گو باشند. ما در این مورد کوتاه نخواهیم آمد."

 

جرج لیتل در مورد حمله هوایی ایران به هواپیمای بدون سرنشین ام کیوـ یک "درنده" ("Predator" MQ-1) در یکم نوامبر گفت این هواپیما در یک عملیات شناسایی عادی بود و هنگامی که توسط دو جنگنده اس‌یو ـ ۲۵ ایران مورد حمله قرار گرفت نزدیک به ۱۶ مایل دریایی (تقریبا ٣٠ کیلومتر) با مرز دریایی ایران فاصله داشت.

 

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزود: "هواپیمای ما هرگز به حریم هوایی ایران وارد نشد و در حریم هوایی بین‌المللی بود. حد بین‌المللی فاصله از مرزها ۱۲ مایل دریایی (نزدیک به ۲۲ کیلومتر) در امتداد ساحلی است و هواپیمای ما هرگز این حد را رد نکرده بود."

 

پنتاگون کنگره آمریکا را نیز از جزئیات این حمله آگاه ساخت.

 

مقامات جمهوری اسلامی ایران هنوز در مورد حمله نظامی به هواپیمای بدون سرنشین آمریکا اظهار نظری نکرده‌اند.

 

 

Share