Share

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همه توافق‌ها با اسرائیل و ایالات متحده آمریکا را لغو کرد. به گزارش خبرگزاری آلمان عباس بعد از برگزاری جلسه رهبران فلسطینی در رام‌الله در جمع خبرنگاران گفت: از امروز دولت او از همه این توافق‌ها آزاد شده است. این موضوع درباره همکاری پیرامون مسائل امنیتی هم صدق می‌کند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیش از این اعلام کرده بود که چنانچه اسرائیل بخش‌هایی از کرانه باختری را به خاک خود ملحق کند، فلسطین همه توافقات پیشین را ندیده می‌گیرد. الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل در طرح صلح کاخ سفید موسوم به «معامله قرن» پیش‌بینی شده است. بر این اساس اسرائیل در ازای دریافت امتیازهایی فراتر از تعهدات قبلی فلسطین و قطعنامه‌های شورای امنیت و همچنین الحاق بخش‌هایی از مناطق اشغال‌شده به خاک خود، با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند اما نه می‌پذیرد که اورشلیم پایتخت کشور مستقل فلسطین باشد و نه بازگشت میلیون‌ها آواره به کشورشان را قبول می‌کند.به گزارش خبرگزاری آلمان عباس گفت:

« اسرائیل اکنون باید مسئولیت سرزمین‌های اشغالی را به عهده بگیرد.»

و در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران افزود:

«ایالات متحده  به عنوان شریک قدرت اشغالگر، کاملاً مسئول ظلم و ستم مردم فلسطین است.»

 مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است که ایالات متحده تصمیم‌گیری درباره الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری را به اسرائیل واگذار کرده و توصیه‌های خود در این زمینه را به طور خصوصی به دولت اسرائیل اطلاع می‌دهد. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل اما با تأکید بر اینکه شهرک‌سازی‌های اسرائیل اقدامی غیر‌قانونی است نسبت به الحاق مناطقی از کرانه باختری به خاک اسرائیل هشدار داد و این اقدام را نابوده کننده راه حل صلح دانست. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده است که کشورهای اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر سرزمین‌های اشغالی در کرانه باختری را به رسمیت نمی‌شناسند.

بیشتر بخوانید:

Share