Share

حکم ٧٠ ضربه شلاق برای فردی به‌ اتهام آنچه که مزاحمت برای زنان و دختران عنوان شده بود در برابر دیدگان مردم و در میدان امام شهرستان جویبار اجرا شد.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امروز دوشنبه ۲۲ آبان‌ماه گزارش داد، حکم ٧٠ ضربه شلاق تعزیری در ملاء عام فردی که به مزاحمت برای زنان و دختران متهم شده بود در حضور مردم این شهر در میدان امام شهرستان جویبار یکی از شهرستان‌های مرکزی استان مازندران، به اجرا درآمد.

 

نوروزی، دادستان جویبار در حاشیه‌ اجرای این حکم گفت: "به موجب رأی صادره از دادگستری جویبار محکوم‌علیه "مهدی. ب" به اتهام مزاحمت برای بانوان و دختران در سطح شهر و معابر عمومی و با توجه به محکومیت‌های قبلی مبنی بر سرقت و ایجاد مزاحمت برای بانوان و عدم تأثیر مجازات‌های گذشته، نامبرده به ٧٠ ضربه شلاق تعزیری و محکومیت پنج میلیون تومان به‌عنوان جزای نقدی محکوم شد."

 

آبان‌ماه جاری نیز حکم ٩٩ ضربه شلاق برای یک جوان ٢۶ ساله به‌خاطر برقراری رابطه نامشروع در میدان طالقانی قائم‌شهر اجرا شد در حالی که دادگاه اتهام تجاوز به عنف را ثابت نکرده بود.

 

از سال‌های گذشته تاکنون بارها درباره تأثیرات منفی اجرای احکام در ملاءعام انتقاد شده است

در روزهای پایانی اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز مسئولان قضائی شهرستان میانه با همکاری اداره اماکن عمومی این شهر حکم اجرای شلاق جوانی ٢۵ساله که گفته شده بود به علت نوشیدن مشروب دستگیر شده بود در "یوخاری چهارراه" میانه اجرا کردند.

 

همچنین در خردادماه سال جاری حکم ٧۴ ضربه شلاق فردی به نام "م. ج" به اتهام مشارکت در آدم‌ربایی و خرید اموال مسروقه از سوی دادگاه عمومی شهرستان دشت آزادگان صادر و در میدان لاله سوسنگرد در ملاءعام اجرا شد.

 

مهرماه سال جاری از اجرای حکم شلاق دو سارق به نقل از محمد معینی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان مسجدسلیمان در این شهرستان خبر داد.

 

این دو متهم هر یک محکوم به ۵۰ و ٧٠ ضربه شلاق در ملاءعام و پنج سال حبس و رد مال به مال‌باخته محکوم شده بودند.

 

از سال‌های گذشته تاکنون بارها درباره تأثیرات منفی اجرای احکام در ملاءعام انتقاد شده است. با این وجود هنوز مسئولان قضائی در ایران بر این عقیده هستند که اگر مردم ناظر مجازات محکومان باشند، کمتر دچار لغزش و خطا می‌شوند.

 

تنها برای یک بار در سال‌های پایانی ریاست آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی بر قوه قضائیه ایران، اعدام در ملاءعام لغو شد.

 

آیت‌الله شاهرودی در آن زمان (۱۰ بهمن ۱۳۸۶)  ابتدا انتشار تصاویر مربوط به به‌دار آویختن مجرمان در ملاءعام را ممنوع و سپس اعدام محکومان در سطح شهرها و خیابان ها را متوقف کرد.

 

قوه قضائیه ایران در آن زمان اعلام کرد طبق فرمانی که از سوی هاشمی شاهرودی صادر شده، "اعدام‌ها در ملاء‌عام، تنها با تأیید ایشان و براساس ملزومات اجتماعی اجرا خواهد شد."

 

بر اساس این حکم، انتشار هرگونه تصویر مربوط به به‌دار آویختن مجرمان در ملاءعام نیز ممنوع اعلام شد.
اما با پایان یافتن دوره هاشمی شاهرودی و انتصاب آیت‌الله صادق لاریجانی به‌عنوان رئیس جدید قوه قضائیه، دور تازه اعدام در ملاءعام از سال ۱۳۸۸ آغاز شد.

 

 

Share