Share

نخستین نفتکش از پنج نفتکش حامل سوخت ایران در بندر ال پالیتو پهلو گرفت. در همان حال نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در سخنانی که از تلویزیون آن کشور پخش شد، با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران بر توافق ۲۰ ساله تهران با کاراکاس تأکید کرد. حرکت نفتکش‌های ایران به ونزوئلا به ملاکی برای آمادگی ترامپ برای پذیرش روابط اقتصادی و سیاسی ایران و ونزوئلا بدل شده است.  

نفتکش «فورچون» حامل سوخت ایران با اسکورت نیروی دریایی ونروئلا بعد از طی بیش از ۱۲ هزار کیلومتر به بندر «ال پالیتو» نزدیک می‌شود. (عکس: توییتر نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا)

  پنج نفتکش ایران حامل یک میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه بنزین و مشتقات نفتی برای شکستن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا از بندر رجایی به مقصد بنادر ونزوئلا حرکت کرده‌اند. این نفتکش‌ها عبارت‌اند از: «فورچون»، «فارست»، «فاکسون»، «پتونیا» و «کلاول». مرکز ردیابی تانکر ترکز (TankerTrackers) صبح دوشنبه ۲۵ مه / ۵ خرداد  در پیامی در توئیتر اعلام کرد نخستین کشتی حاوی سوخت ایران در پالایشگاه ال‌پالیتو ونزوئلا پهلو گرفته است:

«نفتکش ایرانی فورچون که در اواسط ماه مارس (اسفند- فروردین) در بندر رجایی با ۴۳ میلیون لیتر بنزین بارگیری شده بود، هم اکنون در اسکله ۲ در پالایشگاه ال پالیتو ونزوئلا واقع در غرب پایتخت کاراکاس لنگر انداخت.»

به گزارش رویترز نفتکش فارست، دومین نفتکش حامل سوخت ایران دو روز قبل وارد دریای کارائیب شد. سه کشتی دیگر نیز در حال عبور از اقیانوس اطلس هستند.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا بامداد دوشنبه ۲۵ مه / ۵ خرداد در سخنانی که از تلویزیون ونزوئلا پخش شد، ضمن قدردانی از جمهوری اسلامی اعلام کرد که دو کشور حق دارند آزادانه با هم تجارت کنند.

مادورو گفت ورود اولین کشتی حامل سوخت و مشتقات نفتی برای تولید بنزین در داخل، ارمغان توافق جامع همکاری است که میان تهران و کاراکاس امضا شده است.

سفیر ایران در ونزوئلا هم در پیامی در توییتر با یادآوری توافق جامع همکاری بین تهران و کاراکاس یادآوری کرد که کاراکاس در سال ۲۰۰۸ که جمهوری اسلامی تحت تحریم بود به ایران بنزین منتقل کرد و اکنون ایران به ونزوئلا برای تأمین بنزین مورد نیازش کمک می‌کند. پالایشگاه‌های ونزوئلا تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا فقط با ۱۰ درصد از ظرفیت خود کار می‌کنند.

ایالات متحده آمریکا نیکلاس مادورو را به تقلب انتخاباتی در سال ۲۰۱۸ متهم کرده و این کشور را تحت تحریم قرار داده است. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ورود نخستین نفتکش ایران به دریای کارائیب گفت:

«[صدور بنزین از ایران به ونزوئلا] سوءمدیریت نومیدکننده دولت مادورو را نشان می‌دهد. ونزوئلا  به انتخابات آزاد و عادلانه ریاست جمهوری نیاز دارد که این کشور را به سمت دموکراسی و شکوفایی اقتصادی ببرد و نه به معامله با دولتی که جامعه بین‌المللی آن را طرد کرده است.»

یک مقام وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه هفته گذشته به رویترز گفته بود دولت ترامپ در اندیشه اقداماتی است که مانع از ارسال سوخت ایران به ونزوئلا شود. خبرگزاری فارس  گزارش داده بود که بر اساس اطلاعاتی که مقامات امنیتی جمهوری اسلامی به دست آورده‌اند چهار کشتی جنگی آمریکا به نام‌های «یواس‌اس دیترویت»، «یواس‌اس لیسن»، «یواس‌اس پریبل» و «یواس‌اس فاراگت» در دریای کارائیب مستقر شده‌ بودند که مانع از حرکت نفتکش‌های ایرانی شوند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی شنبه گذشته (۳ خرداد) در گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر هشدار داده بود اگر آمریکا برای نفتکش‌های ایران در دریای کارائیب یا در هر جای دیگر دچار مشکل شوند، ایران اقدام به تلافی خواهد کرد. روحانی گفته بود «امیدواریم آمریکایی‌ها دست به خطا نزنند.»

رویترز می‌نویسد مقامات وزارت دفاع آمریکا از هرگونه اظهار نظر درباره واکنش احتمالی ایالات متحده خودداری کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل همچنان اعتقاد دارد که تنها راه از میان برداشتن بحران ونزوئلا گفت‌وگوهای سیاسی است. به گفته گوترش به ویژه با توجه به همه‌گیری کووید-۱۹ در ونزوئلا، دستیابی به یک توافق سیاسی سبب تقویت حاکمیت دموکراتیک می‌شود.

بیشتر بخوانید:

Share