Share

احسان مهرابی – بهارستان‌نشینان پیگیری پرونده کشته شدن ستار بهشتی را به نماینده‌ای سپرده‌اند که دخترش عروس فرد اول خراسان است و همشهریانش او را"حداد عادل خراسان"می خوانند.برای بازجوها و زندانبانان اما او یک همکار سابق است که همراهی با اسدالله لاجوردی را از جمله افتخاراتش می‌داند.

 

زندانبان سابق و نماینده امروز مجلس پدرعروس تولیت آستان قدس رضوی است. نماینده رهبری که همه امورات استان باید با او هماهنگ شود، تا آن جا که مصطفی تاج زاده، معاون سیاسی عبدالله نوری در وزارت کشور درپاسخ به انتقاد اعضای انجمن اسلامی دانشگاه مشهد گفت که استاندار خراسان و یک استان دیگر را باید با هماهنگی انتخاب می‌کردیم و دستمان باز نبود.مخالفان به او شاه عباس می‌گویند، تا نمادی باشد از حکمرانی عباس واعظ طبسی بر همه امور استان.هرچند این روزها رئیس دولت به او بی مهر شده و امام جمعه مشهد به سبب سخنان بدیعش از او مشهورتر.

 

پدر عروس واعظ طبسی زمانی که برای انتخابات مجلس هشتم به مصاف رقبا می‌رفت، از سوی مخالفان لقب "حداد عادل خراسان " را گرفت.هر چند برخلاف حداد عادل کمتر در دستگاه پدر دامادش به صورت علنی ظاهر می‌شد.

 

طی مراحل

 

محمدرضا محسنی ثانی نماینده شهری است که زمانی به دکتری، زاده شده در روستای مزینانش مشهور بود. آن روزها محسنی ثانی در انگلیس دانشجو بود و مانند بسیاری از همشهریانش شیفته دکتر شریعتی، تا آن جا که نام پسرش را مانند دکتر، احسان گذاشت، پسری که تولد در منچستر نصیبش شد. برای تحصیل به لندن رفت و پس از بازگشت شرکتی تاسیس کرد تا برای صدا و سیما تیزرهای تبلیغاتی بسازد.

 

محسنی ثانی پس از انقلاب به ایران بازگشت. اولین فرمانده سپاه سبزوار و فرماندار آمل شد.در روزهایی که آمل صحنه سرکوب شدید مخالفان نظام بود.او با این سابقه سالهای ۶۸ تا ۷۱ را به همکاری با اسدالله لاجوردی رئیس سازمان زندانها گذراند.فردی که محسنی ثانی او را جوانمرد نامیده است.

 

محسنی ثانی سپس به استان خود بازگشت و پس از فرمانداری مشهد، در دوره دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی معاون سیاسی استاندار خراسان شد.رفت و آمد با خانواده واعظ طبسی دختر او را به ازدواج پسر واعظ طبسی درآورد و آیت الله خامنه‌ای خطبه عقد دو آقازاده را خواند.

 

پس از دوم خرداد اوضاع به کام محسنی ثانی نبود. از سمت‌های دولتی بازماند و به مدیر کلی استانهای شورای نگهبان قناعت کرد تا دردولت احمدی نژاد استاندار لرستان شود.آب او با احمدی نژاد به یک جوی نرفت و استانداریش دیری نپایید.این بار به شهر خود بازگشت و نماینده سبزوار در مجلس هشتم شد.درانتخاباتی که رقبای انتخاباتی او از هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی اش خبر دادند و سفره‌های گسترده چلو کباب یک هفته‌ای برای روستائیان.

 

محسنی ثانی درمجلس هشتم چهره‌ای بی سر و صدا بود و تنها به حفظ منافع آستان قدس رضوی قناعت می‌کرد.درمجلس نهم رئیس کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شد و این روزها پرونده‌ای را به دست گرفته که بیشتر از همیشه خبرسازش می‌کند.پرونده کشته شدن ستار بهشتی در زندان.پرونده‌ای که درآن چندان بی تخصص نیست.هم سابقه برخورد با مخالفان درآمل را دارد و هم سابقه زندانبانی.

 

شهری که محسنی ثانی درمجلس نمایندگیش می‌کند مشهور به شهر" ملاهادی سبزواری" با تخلص" اسرار" است اما گویا بنا نیست او اسراری هویدا کند. او در دفاع از همکاران سابق خود از سخنگوی قوه قضائیه هم پیشی گرفته است.در روزی که محسنی اژه‌ای از نظریه پزشکی قانونی درباره کبودی ۵ جای بدن ستار بهشتی خبر داده، محسنی ثانی از مرگ طبیعی ستار بهشتی و عدم قصور ماموران سخن رانده است.

 

صاحب کرسی نمایندگی مردم سبزوار در مجلس گویا سالیانی است شریعتی و تخلص "اسرار" را از دایره علایق خود کنار گذاشته است.رقبایش می‌گویند او به مانند حداد عادل از پدر دامادش پیروی می‌کند همانگونه که طرح سئوال از احمدی نژاد را امضا کرده تا تلافی بی مهریهای احمدی نژاد به واعظ طبسی باشد.

 

همکاران سابقش درسازمان زندانها هم شاید دراین اندیشه‌اند که او به هم شغلان سابق خود وفادار است.چرا که برای همکار اسدالله لاجوردی مقصر خواندن یک بازجو برای مرگ یک زندانی بیشتر به یک شوخی می‌ماند.

 

اوصاف علاء الدین بروجردی

 

مخالفانش اما می‌گویند او اسرار مگویی دارد و فاش گویی برایش تاوان بسیار. فعالیت‌های اقتصادی کلان از نوع فعالیت‌های رئیسش در کمیسیون امنیت ملی مجلس.رئیسی که مانند محسنی ثانی وجود آثار شکنجه بر بدن ستار بهشتی را تکذیب کرده است. تکذیب‌های علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سابقه‌ای تاریخی دارد. زمانی که مسئول امور افغانستان در وزارت خارجه بود، اوضاع بحرانی این کشور را تکذیب کرد و به کارکنان کنسولگری ایران درمزار شریف گفت همان جا بمانند.آنها نیز ماندند و به دست طالبان کشته شدند.

 

روزهای پس ازانتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ هم روزهای پر رونق تکذیب‌های او بود، تا درمقابل خبرهای شکنجه زندانیان از استخر رفتن سعید حجاریان در زندان بگوید و غذاهایی که برای زندانیان از رستوران دشت بهشت می‌آید.

 

تا خبر مصاحبه‌های بروجردی به زندانیان برسد ماه‌ها طول کشید و آنان خبر دادند درآن روزها حتی حکایت شلاق خوردن خود را به بروجردی گفته‌اند و او همه را کتمان کرده است. حسین کروبی پسر مهدی کروبی هم فاش کرد که دو پسر جوان به بروجردی از تجاوزهای کهریزک گفته‌اند و آنان را از اوین به جای دیگری برده‌اند.

 

وقتی برای تکذیب خبر تجاوز به بازداشت شدگان پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری شتاب فراوان داشت مهدی کروبی به او گفت که از رئیس نشدن در کمیسیون امنیت مجلس نهم می‌ترسد. البته او باز هم رئیس شد.حتی پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی هم راه را بر او نبست، تا آن جا که صدای کریمی قدوسی نماینده سپاهی مشهد بلند شد و گفت که بروجردی درسربرگ‌های کمیسیون امنیت ملی برای گروه امیر منصور آریا توصیه نوشته است.موافقانش دربرابر حمله‌ها گفتند هر چه نباشد نظام به او بابت تکذیبهایش وامدار است.

 

رئیس و مرئوس

 

محسنی ثانی نیز گویا این روش را از رئیسش آموخته و تصمیم گرفته نظام را وامدار تکذیب‌های خود کند.تا هم اسرار مگویش فاش نشود و هم اینکه ریاستش دوام داشته باشد.تکذیب کشته شدن یک زندانی به دست بازجویان برای کسی که در همکاری با لاجوردی کم شدن آمار صدها زندانی را دیده و شنیده هم که نباید کار سختی باشد.

Share