Share

ایران واردات کامپیوتر و مویابل را که پیشتر ممنوع کرده بود، آزاد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ساسان خدایی، معاون مدیر کل دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت ایران امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان گفت: "هم‌اکنون ثبت سفارش واردات نوت‌بوک و تجهیزات رایانه آزاد و بلامانع است."

 

وی افزود: "تنها ثبت سفارش آن دسته از تجهیزات رایانه مانند موس، کیبورد و کیس که تولید داخلی آن‌ها وجود دارد متوقف شده است."

 

به‌تازگی فهرستی از ۷۷  نوع کالا توسط سازمان توسعه تجارت ایران  اعلام شده که واردات آن‌ها متوقف است. ماشین‌آلات سواری پرمصرف، لوازم خانگی، موبایل و رایانه و اجزا آن و کالاهای چون لوازم خانگی غیرضرور، اسباب‌بازی، وسایل تزئینی و لوکس از جمله این اولویت‌ها هستند که ثبت سفارش آنها با تصمیم جدید دولت متوقف شد.

 

خبرگزاری مهر روز گذشته گزارش داد بازار کامپیوتر در ایران دچار وضعیت "رکود"‌ شده و "۱۰۰ فعال این بازار نیز ورشکست شده‌اند"

همچنین در فهرست ۷۷ کالای "لوکس و غیرضرور"که سفارش آنها متوقف شده است لوازم بهداشتی و آرایشی، پوشاک، لوازم موسیقی، میکروفن و بلندگو، دیسک و سی‌دی، مصنوعات آلومینیوم دیده می‌شوند.

 

پیش از این، مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران ارزش واردات کالاهای لوکس به این کشور را حدود ۱۲ میلیارد دلار در سال اعلام کرده بود.

 

به گفته ساسان خدایی، فهرست کالاها ممنوع وارداتی "در حال پالایش است."

 

خبرگزاری مهر روز گذشته گزارش داد بازار کامپیوتر در ایران دچار وضعیت "رکود"‌ شده و "۱۰۰ فعال این بازار نیز ورشکست شده‌اند".

 

در همین حال فعالان این بازار می‌گویند به دلیل نوسانات شدید ارز در ایران، قیمت کامپیوتر در این کشور تا سه برابر افزایش یافته است.

 

در چند ماه اخیر نرخ ارز در ایران با نوسانات شدید مواجه شده است. مجلس ایران به دلیل این نوسانات ارز، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور این کشور را فراخوانده تا با حضور در مجلس در این باره توضیح دهد.

 

 

Share