Share

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران از تشکیل گروهی برای بررسی مرگ ستار بهشتی، زندانی سیاسی که گفته می‌شود در زندان به قتل رسیده، خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جانشین فرمانده نیروی انتظامی امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه در رابطه با مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس معترض به حکومت در زندان گفت: "در این رابطه تیمی تشکیل شده تا ابعاد مختلف درونی و بیرونی ماجرا بررسی شود و قطعا در این رابطه نظرات پزشک قانونی و کارشناسان اخذ خواهد شد."

 

وی با ابراز "تأسف" از مرگ ستار بهشتی گفت: "اگر قصوری صورت گرفته باشد با متخلفان برخورد قاطع خواهد شد."

 

جانشین فرمانده نیروی انتظامی در همین حال افزود: "افراد از قضاوت عجولانه پرهیز کرده و منتظر نظر تیم بررسی باشند."

 

ستار بهشتی پیش از مرگ در نامه‌ای به موضوع "شکنجه شدنش" اشاره کرده بود. این وبلاگ‌نویس روز سه‌شنبه ۹ آبان توسط پلیس فتا بازداشت شد و پس از دو روز بازجویی، پنج‌شنبه ۱۱ آبان به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

 

غلامحسین محسنی اژه‌ای: وجود آثار کبودی در پنج قسمت از بدن ستار بهشتی،‌ دیده شده؛ علاء‌الدین بروجردی: آثار ضرب‌ و شتم در بدن این زندانی سیاسی دیده نشده است

۴۱زندانی سیاسی بند ۳۵۰ اوین طی نامه‌ای شهادت دادند که در زمان حضور ستار بهشتی٬ در این بند "آثار شکنجه و ضرب‌ و شتم" را بر بدن وی مشاهده کرده‌اند.

 

غلامحسین محسنی اژه‌ای،‌ دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز روز گذشته وجود آثار کبودی در پنج قسمت از بدن ستار بهشتی،‌ را تأیید کرد.

 

محسنی اژه‌ای گفت: "پزشکی قانونی نظریه مفصلی داده که در آن اعلام شده است پنج جای بدن این فرد از جمله ساق پا، دست، پشت کتف و یکی از ران‌هایش دارای علامت کبودی است و آثار خاص دیگری و شکستگی ندارد."

 

با این حال اظهار نظر مسئولان جمهوری اسلامی در این رابطه متناقض است. علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز گذشته در این رابطه گفت آثار ضرب‌ و شتم در بدن این زندانی سیاسی دیده نشده است.

 

از سوی دیگر شبکه ایران، وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز روز گذشته از بازداشت سه تن از بازجویان ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در زمان حبس به "قتل" رسیده، خبر داد اما منابع خبری دیگر درباره بازداشت این سه بازجو خبری منتشر نکردند.

 

ستار بهشتی پیش از این نیز در جریان رویدادهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران چندین بار از تظاهرات اعتراضی مردم و حضور مأموران فیلمبرداری کرده و آن را در اختیار رسانه‌ها قرار داده بود.

 

وی همچنین در سال ١٣٨٢ در ارتباط با اعتراضات دانشجویی دستگیر و مدتی را در بازداشت به‌سر برده بود.

 

ستار بهشتی نخستین فردی نیست که در زندان‌های ایران جان خود را از دست می‌دهد. پیش از این نیز  افرادی همچون هدی صابر، زهرا کاظمی٬ زهرا بنی‌یعقوب٬ اکبر محمدی٬ اﻣﯿﺮ ﺟﻮادی‌ﻓﺮ، ﻣﺤﺴﻦ روح‌اﻻﻣﯿﻨﯽ و ﻣﺤﻤﺪ ﮐﺎﻣﺮاﻧﯽ در طی مدت بازداشت جان خود را از دست داده‌اند.

 

در روزهای گذشته سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر همچون عفو بین‌الملل، گزارشگران بدون مرز، دیده‌بان حقوق بشر و فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر طی بیانیه‌های جداگانه‌ای کشته شدن ستار بهشتی در اثر شکنجه را محکوم کرده‌اند.

 

 

Share