Share

به دستور دادگستری استان یزد حد اسلامی بریده شدن چهار انگشت دست دو سارق در برابر دیدگان مردم  یزد اجرا شد.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان به نقل از غلامحسین حیدری، رئیس کل دادگستری استان یزد نوشت، حد اسلامی و قطع چهار انگشت دست دو سارق در یزد و در ملاءعام به اجرا درآمد.

 

وی افزود: "دو نفر دیگر نیز در رابطه با تجاوز به عنف، در نوبت اعدام هستند که به زودی حکم آنها اجرا خواهد شد."

 

آبان‌ماه جاری صادق ابوهلال، دادستان عمومی و انقلاب دزفول نیز از صدور حکم قطع دست برای یک سارق در این شهر خبر داد و گفت این حکم به‌زودی با حضور مردم دزفول، در ملاءعام اجرا خواهد شد.

 

خبرگزاری مهر نیز مهرماه سال جاری نوشت، دو جوان ٢٩ و ٢٧ ساله در ایران به اتهام قتل و دستبرد مسلحانه به چند طلافروشی‌ به اعدام و قطع دست و پای چپ محکوم شدند.

 

در ماده ۲۰۱ قانون مجازات اسلامی در ایران حد سرقت در مرتبه‌ نخست، قطع چهار انگشت دست راست سارق؛ در مرتبه دوم‌، قطع پای چپ سارق و در مرتبه سوم حبس ابد است. مجرم در مرتبه چهارم به اعدام‌ محکوم می‌شود

مهرماه سال گذشته دست چهار مرد به اتهام سرقت در اصفهان قطع شد و یک ماه پس از آن نیز حکم قطع دست و پای دو سارق در زندان عادل‌آباد شیراز به اجرا در آمد.

 

قطع دست و پا با استناد به احکام شرع در قوانین کیفری جمهوری اسلامی ایران گنجانده شده است.

 

در ماده ۲۰۱ قانون مجازات اسلامی در ایران حد سرقت در مرتبه‌ نخست، قطع چهار انگشت دست راست سارق؛ در مرتبه دوم‌، قطع پای چپ سارق و در مرتبه سوم حبس ابد است. مجرم در مرتبه چهارم به اعدام‌ محکوم می‌شود.

 

همچنین بنا بر ماده ۲۰۲ قانون مجازات اسلامی هر گاه انگشتان دست سارق بریده شود و پس از اجرای این حد، سرقت دیگری از او ثابت گردد، پای چپ او بریده می‌شود.

 

چنین احکامی همچنان در ایران به اجرا گذاشته می‌شوند.

 

آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران بارها در برابر اعتراضات نهادهای مدافع حقوق بشر جهان به مجازات‌های سنگین در ایران از منطبق بودن قوانین ایران با فقه اسلامی سخن گفته و از حقوق بشر اسلامی دفاع کرده است.

 

وی مهرماه سال جاری در سخنانی به گزارش اخیر احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران اعتراض کرد و گفت اعدام‌ در تمام کشورهای اسلامی هست و جزو ارزش‌های اسلامی است.

 

 

Share