Share

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران بازداشت چند نفر در رابطه با مرگ ستار بهشتی، زندانی سیاسی که گفته می‌شود در زندان به قتل رسیده، را تأیید کرد. در همین حال یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز عامل قتل ستار بهشتی را مخالفان حکومت دانست.

 

به گزارش منابع خبری ایران، عباس جعفری ‌دولت‌آبادی، امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه با بیان اینکه "تحقیقات مفصلی" در رابطه با مرگ ستار بهشتی در زندان، انجام شده گفت: "بازپرس پرونده از هم‌بندی‌های وی در زندان اوین، پزشک معاینه‌کننده و مأمورانی که متهم را در اختیار داشتند تحقیق به عمل آورده است."

 

دادستان تهران در همین‌باره گفت: "روز گذشته چند نفر از افراد بازداشت شدند." با این حال جعفری دولت‌آبادی سمت و مسئولیت افراد بازداشت‌شده را عنوان نکرد.

 

شبکه ایران، وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی روز گذشته از بازداشت سه تن از بازجویان ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در زمان حبس به "قتل" رسیده، خبر داد اما منابع خبری دیگر درباره بازداشت این سه بازجو خبری منتشر نکردند.

 

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: این قتل مشکوک است و من به نفوذ جریان فتنه در این قتل و پیچیدگی‌های خاص آن مشکوک هستم

جعفری دولت‌آبادی گفت: "این روزها اگر ما مطلبی نمی‌گفتیم، به معنای عدم موضع‌گیری نبود بلکه به معنای این بود که ممکن است بیانات ما باعث شود تحقیقات سوخت شود و سکوت ما از سر این بود که تحقیقات از بین نرود."

 

ستار بهشتی پیش از مرگ در نامه‌ای به موضوع "شکنجه شدنش" اشاره کرده بود. این وبلاگ‌نویس روز سه‌شنبه ۹ آبان توسط پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی (فتا) بازداشت شد و پس از دو روز بازجویی، پنج‌شنبه ۱۱ آبان به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

 

 

۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ اوین طی نامه‌ای شهادت دادند که در زمان حضور ستار بهشتی٬ در این بند "آثار شکنجه و ضرب‌ و شتم" را بر بدن وی مشاهده کرده‌اند. بهشتی فردای این روز در زندان درگذشت.

 

یک نماینده مجلس: قتل ستار بهشتی کار مخالفان حکومت است

 

در همین حال جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز با اشاره به مرگ ستار بهشتی به تارنمای بولتن‌نیوز گفت: "این قتل مشکوک است و من به نفوذ جریان فتنه در این قتل و پیچیدگی‌های خاص آن مشکوک هستم."

 

مقامات جمهوری اسلامی ایران به رویدادهای پس از انتخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۸۸ خورشیدی به‌عنوان "فتنه" یاد می‌کنند و شرکت‌کنندگان در اعتراضات گسترده به نتایج این انتخابات را "فتنه‌گر" می‌نامند.

 

کریمی قدوسی که در جلسه روز گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور مسئولان که به‌منظور بررسی موضوع مرگ ستار بهشتی تشکیل شده بود شرکت داشت، یکی از دلایل مشکوک بودن خود و "گروهی از نمایندگان مجلس" را تبلیغات "رسانه‌های بیگانه از لحظه دستگیری تا فوت" ستار بهشتی عنوان کرد.

 

وی همچنین افزود: "این فرد پس از دستگیری توسط پلیس فتا قبول می‌کند که همه مطالب نوشته‌شده در وبلاگش متعلق به خود وی است و با اعترافی که کرده تحویل زندان اوین می‌شود. بنابراین وقتی که فردی به جرم خود اعتراف کند دیگر چه لزومی به ضرب و شتم وی برای گرفتن اعتراف وجود دارد."

 

کریمی قدوسی در تکمیل موارد "شک‌برانگیز" گفت: "جالب‌تر این‌که چهار، پنج نفر از عناصر فتنه ۸۸ در آن بند [بند ۳۵۰ زندان اوین] بین خود صورت‌جلسه‌ای می‌نویسند که این وبلاگ‌نویس مورد ضربت و شتم قرار گرفته، که این خود از دیگر دلایل مشکوک بودن این قتل است."

 

وی قتل ستار بهشتی را جزو "پروژه کشته‌سازی فتنه‌گران در سال ۸۸" نامید و گفت: "به نظر می‌رسد که این افراد برای انتخابات سال آینده نیز به پروژه کشته‌سازی روی آورده‌اند چرا که فتنه‌گران می‌دانند که پروژه کشته‌سازی به نفع آنها و مخالفان نظام است و سعی می‌کنند این پروژه را به ضرر نظام جلو ببرند."

 

در جریان رویدادهای سال ۸۸ مسئولان جمهوری اسلامی کشته شدن معترضان در تظاهرات خیابانی را به پای مخالفان حکومت گذاشتند و نیروهای امنیتی را که در خیابان‌ها به سوی مردم حمله می‌کردند بی‌گناه قلمداد می‌کردند.

 

غلامحسین محسنی اژه ای،‌ دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز گذشته وجود آثار کبودی در پنج قسمت از بدن ستار بهشتی،‌ را تأیید کرد.

 

 

Share