Share

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گزارش خود از بررسی علل مرگ ستار بهشتی را در جلسه علنی مجلس خواند. این گزارش مورد اعتراض گروهی از نمایندگان قرار گرفت.

 

به گزارش منابع خبری ایران، در جلسه علنی امروز چهارشنبه ۲۴ آبان‌ماه مجلس، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس و زندانی سیاسی، توسط حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون خوانده شد.

 

این گزارش نتیجه نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، حسین ساجدی‌نیا فرمانده پلیس تهران و سهراب سلیمانی رئیس زندان‌های استان تهران است که در روز دوشنبه ۲۲ آبان‌ماه برگزار شد.

 

در این گزارش ضمن تأیید مرگ ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس فن‌آوری اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فتا) آمده است که این پرونده نیازمند تحقیقات بیشتر است.

 

گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حالی ارائه شده است که در سه روز گذشته چند تن از اعضای این کمیسیون یا از احتمال "مرگ طبیعی" ستار بهشتی سخن گفته‌اند، یا آن را به نیروهای مخالف حکومت نسبت داده‌اند و یا گفته‌اند نباید این قتل را به پای "نظام و رهبر انقلاب" گذاشت

در گزارش همچنین آمده است کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یکی از قضات عضو این کمیسیون را که نامی از وی برده نشده مأمور کرده است موضوع را پیگیری کند.

 

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است فردی که قرار است از طرف کمیسیون این پرونده را پیگیری کند، مهدی دواتگری، نماینده مراغه است.

 

با این‌که دو روز پیش غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه از تأیید پزشکی قانونی بر کبود بودن پنج نقطه از بدن ستار بهشتی خبر داده بود، این گزارش هیچ اشاره‌ای به این موضوع نیز نکرده و تنها نوشته است کمیسیون در انتظار نتایج آزمایش‌های پزشکی قانونی و تحقیقات قوه قضائیه از مأموران متهمی که گفته می‌شود بازداشت شده‌اند، خواهد ماند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از خواندن  این گزارش در مجلس تعدادی از نمایندگان به متن این گزارش اعتراض کردند و آن را گزارشی غیرشفاف خواندند.

 

این در حالی است که عصر روز دوشنبه، پس از برگزاری نشست مشترک مجلس و مسئولان قضائی و امنیتی محمدرضا محسنی‌ثانی، رئیس کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این‌باره گفت: "احتمال اینکه ستار بهشتی به مرگ طبیعی مرده باشد وجود دارد."

 

همچنین جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز گذشته با اشاره به مرگ ستار بهشتی به تارنمای بولتن‌نیوز گفت: "این قتل مشکوک است و من به نفوذ جریان فتنه در این قتل و پیچیدگی‌های خاص آن مشکوک هستم."

 

وی قتل ستار بهشتی را جزو "پروژه کشته‌سازی فتنه‌گران در سال ۸۸" نامید و گفت: "به نظر می‌رسد که این افراد برای انتخابات سال آینده نیز به پروژه کشته‌سازی روی آورده‌اند چرا که فتنه‌گران می‌دانند که پروژه کشته‌سازی به نفع آن‌ها و مخالفان نظام است و سعی می‌کنند این پروژه را به ضرر نظام جلو ببرند."

 

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای خواهان پیگیری جدی قتل ستار بهشتی از طریق مراجع مستقل شد

از سوی دیگر احمد بخشایشی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز امروز گفت: "این اقدام نباید باعث زیر سئوال رفتن شخصیت حقوقی پلیس شده و پای نظام و رهبر انقلاب نوشته شود."

 

بخشایشی افزود: "در دنیا به زندانی سیاسی احترام می گذارند نباید زندانی سیاسی عمودی به بازداشتگاه برود و افقی برگردد."

 

روز گذشته سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای خواهان پیگیری جدی قتل ستار بهشتی از طریق مراجع مستقل شد.

 

در این بیانیه آمده است: "باید همه حقایق در باره مرگ ستار بهشتی روشن شود. تحقیق و بررسی اعلام شده از سوی دستگاه قضائی، نباید برای خاک به چشم پاشیدن و نهان کردن حقیقت به‌کار گرفته شود و یا تنها هدفش کارزاری تبلیغاتی برای نفی روشنگری‌هایی باشد که در این‌باره در سطح ملی و بین‌المللی انجام شده است."

 

چندین نهاد مدافع حقوق بشر و چند کشور از جمله فرانسه و بریتانیا کشته شدن ستار بهشتی در بازداشتگاه‌های ایران را محکوم کرده و خواهان رسیدگی به این موضوع شده‌اند.

 

ستار بهشتی، ۳۵ ساله، ۹ آبان‌ماه جاری در منزلش در رباط کریم در نزدیکی تهران بازداشت شد. در روز ۱۶ آبان مقامات با خانواده او تماس گرفته و آن‌ها را از مرگش در زمان بازداشت بدون آن‌که اطلاعات دیگری ارائه کنند مطلع کردند.

 

تاکنون دو گروه از زندانیان سیاسی زندان اوین که یک روز را با ستار بهشتی سر کرده بودند با انتشار بیانیه‌هایی شهادت داده‌اند که آثار شکنجه‌های شدید را بر پیکر او دیده‌اند.

 

ستار بهشتی جوانی کارگر بود که در مورد نقض حقوق بشر در ایران وبلاگ می‌نوشت.

 

 

Share