Share

با اعدام سه نفر دیگر در برابر دیدگان مردم، تعداد اعدام شدگانی که در مدت چهار روز اخیر به‌شکل رسمی اعلام شده‌اند به ۱۸ نفر رسید.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، حکمت علی مظفری، رئیس کل دادگستری استان مرکزی اعلام کرد بامداد امروز، چهارشنبه ۲۴ آبان‌ماه سه جوان که با ربودن دختری به وی تجاوز کرده بودند در مقابل چشم مردم در میدان فراهان اراک به دار آویخته شدند.

 

دو تن از این محکومان ۲۷ ساله و نفر سوم ۳۷ ساله بودند و پرونده آنان در شعبه سه دادگاه کیفری استان رسیدگی شده بود.

 

بامداد روز گذشته، سه‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه نیز ۱۲ زندانی متهم به قاچاق مواد مخدر در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند.

 

هفته گذشته ۱۱ زندانی متهم به قاچاق مواد مخدر در شیراز اعدام شده بودند

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یکی از کسانی که در میان اعدام‌شدگان بود، پیش‌تر خود زندانبان زندان رجایی‌شهر بود و به اتهام وارد کردن مواد مخدر به زندان، به مرگ محکوم شده بود.

 

همچنین در پی اعدام هفته گذشته ۱۱ زندانی متهم به قاچاق مواد مخدر در شیراز، روابط عمومی دادگستری فارس روز دوشنبه ۲۲ آبان از اعدام یک متهم دیگر به قاچاق مواد مخدر در شهرستان نی‌ریز این استان در ملاء عام خبر داد.

 

در همین روز یک متهم به قاچاق موادمخدر نیز در اردبیل اعدام شد.

 

پیش از این غلام‌علی رضایی، رئیس کل دادگستری استان اردبیل از صدور حکم اعدام نزدیک به ۴۰ نفر از متهمان قاچاق موادمخدر در این استان خبر داده بود که به‌زودی اجرا خواهند شد.

 

بامداد روز یکشنبه ۲۱ آبان‌ماه جاری نیز یک زندانی که متهم به قاچاق مواد مخدر در اصفهان بود در محوطه زندان مرکزی این شهر اعدام شد.

 

شمار بالای اعدام‌ها و اعمال این مجازات در ایران همواره مورد اعتراض فعالان و نهادهای حقوق بشری قرار گرفته است اما مقام‌های جمهوری اسلامی تعیین نوع مجازات برای متهمان را "مسئله داخلی" این کشور می‌دانند.

 

ایران برای جرم‌هایی مانند قاچاق مواد مخدر، قتل، سرقت مسلحانه و محاربه مجازات اعدام تعیین کرده است.

 

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود که هشتم فروردین‌ماه امسال منتشر شد اعلام کرد در سال ۲۰۱۱ دست‌کم ۳۶۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

 

این تعداد اعدام پس از چین بالاترین رقم اعدام در جهان است.

 

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز گفته است در سال ۲۰۱۱ بیش از ۲۰۰ مورد اعدام در ایران تا اواسط سپتامبر انجام شده و تا ماه دسامبر ۲۰۱۱، ۴۲۱ مورد اعدام به‌شکل رسمی و ۲۴۹ مورد اعدام مخفیانه اعلام شده است.

 

به‌گفته احمد شهید ۸۱ درصد از تمامی موارد اعدام در ۲۰۱۱ مربوط به مواد مخدر، ۴/۳ درصد محاربه و ۴/۱ درصد تجاوز بوده‌اند.

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارش خود تأکید کرد که جرائم مواد مخدری از جمله جرائمی نیست که تحت قوانین بین‌المللی به صدور حکم اعدام منجر شود.

 

 

Share