Share

تصمیم دولت اردن مبنی بر کاهش یارانه دولتی و افزایش شدید قیمت سوخت و گاز در این کشور خشم مردم را برانگیخت.

 

به گزارش رویترز، شب گذشته سه‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه (۱۳ نوامبر) هزار نفر از مردم معترض امان، پایتخت اردن در اعتراض به افزایش قیمت سوخت به خیابان‌ها آمدند.

 

همچنین با فراخوان نیروهای اسلام‌گرا در دیگر شهرهای حومه پایتخت نیز اعتراضاتی صورت گرفت.

 

 صدها نفر از تظاهرکنندگان شعارهایی علیه ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور و سازمان اطلاعات اردن سر دادند.

 

این نخستین اعتراضات از این دست است که از آغاز تحولات اجتماعی در جهان عرب به‌ویژه در تونس، مصر، یمن و لیبی، در اردن نیز شکل می‌گیرد.

 

عبدالله نسور، نخست‌وزیر اردن در یک گفت‌وگوی تلویزیونی به اخوان‌المسلمین، نیروی اصلی مخالفان در این کشور هشدار داد و گفت این گروه از افزایش قیمت سوخت سوءاستفاده می‌کند

اردن از دو سال پیش صحنه اعتراضات مسالمت‌آمیزی است که همواره در آن‌ها پیشبرد و تسریع اصلاحات سیاسی و محدودسازی اختیارات پادشاه درخواست شده بود اما هیچگاه در برکناری ملک عبدالله در خواسته‌های معترضان بیان نشده بود.

 

تظاهرات شب گذشته به‌طور کلی آرام برگزار شد اما در شهر اربد، دومین شهر بزرگ اردن یک پمپ بنزین به ‌آتش کشیده شد.

 

عبدالله نسور، نخست‌وزیر اردن در یک گفت‌وگوی تلویزیونی به اخوان‌المسلمین، نیروی اصلی مخالفان در این کشور هشدار داد و گفت این گروه از افزایش قیمت سوخت سوءاستفاده می‌کند.

 

نسور گفت: "اگر افزایش قیمت در نظر گرفته شده است به خاطر این است که ما در برابر شرایط فاجعه‌بار و ورشکستگی قرار داریم."

 

وی افزود: "اگر فکر می‌کنند به‌خاطر حفظ مقام، انتخابات یا هورا کشیدن مردم از این تصمیم بازمی‌گردم باید بگویم هرگز چنین کاری نمی‌کنم."

 

اردن که می‌خواهد کسری بودجه خود را امسال به ۳,۵ میلیارد دلار برساند امیدوار است با کاهش یارانه دولتی بر سوخت بتواند موقعیت خود را در صندوق بین‌المللی پول تحکیم بخشد تا موافقت آن را برای اعطای یک وام دو میلیارد دلاری به‌منظور حمایت از اقتصاد این کشور جلب کند.

 

 

Share