Share

نظرسنجی تازه بنیاد آسیا مستقر در آمریکا نشان می‌دهد بیشتر مردم افغانستان باور دارند کشورشان در مسیر درستی حرکت می‌کند.

 

بر پایه این نظرسنجی که از شش هزار و ۲۹۰ شهروند ۱۸ سال و یا بالاتر از آن در ۳۴ ولایت افغانستان صورت گرفته است، ۵۲ درصد مردم به آینده افغانستان امیدوارند و گفته‌اند کشور در جهت مثبت حرکت می‌کند در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۱، حدود ۴۶ درصد بود.

 

این افراد گفته‌اند بازسازی و بهبود امنیت مهم‌ترین علل خوش‌بینی‌شان است در حالی که از دید افراد بدبین؛ نا‌امنی عامل نا‌امیدی گفته شده است.

 

با این حال، ۲۸ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از نا‌امنی، ۲۷ درصد از بیکاری، و ۲۵ درصد از فساد اداری به‌عنوان بزرگ‌ترین مشکل نام برده‌اند.

 

شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی که ۵۴ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند گفته‌اند عدم دسترسی به تحصیل، نبود فرصت‌های کاری، عدم تأمین حقوق، خشونت‌های خانوادگی، ازدواج‌های اجباری و خدمات ضعیف بهداشتی از مشکلات عمده زنان می‌باشد

عبدالله احمدزی، معاون بنیاد آسیا در افغانستان، امروز چهارشنبه ۲۴ آبان‌ماه (۱۴ نوامبر) در یک نشست خبری درکابل گفت که این نظرسنجی در برگیرنده ۸۲ پرسش در مورد وضعیت ملی، امنیت، مذاکرات و آشتی با شورشیان، اقتصاد، توسعه و ارائه خدمات، حکومت‌داری، فساد، سهم‌گیری در سیاست، امور عدلی و قضائی، زن و جامعه و دسترسی به اطلاعات بوده است.

 

به گفته وی، ۸۱ درصد از کسانی که در این برنامه مورد پرسش قرار گرفته‌اند از تلاش‌های دولت افغانستان برای گفت‌وگو با شورشیان و صلح با آنان پشتیبانی کرده‌اند و ۸۴ درصد نیز گفته‌اند که مردم باید رهبر آینده خود را از طریق انتخابات آزاد و عادلانه انتخاب کنند.

 

۵۳ درصد از بهبود وضعیت رفاهی خانوادگی خود و دسترسی به مدرسه در یک سال گذشته سخن گفته‌اند و اینکه در حال حاضر نسبت به زمان طالبان در رفاه بهتری قرار دارند اما با وصف آن ۴۸ درصد از مصونیت شخصی و خانوادگی خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

بر پایه گزارش این بنیاد، اعتماد مردم به پلیس و ارتش افزایش یافته و در مجموع ۷۵ درصد از کسانی که مورد پرسش قرار گرفته‌اند فعالیت‌های اجرایی دولت را مثبت ارزیابی می‌کنند.

 

شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی که ۵۴ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند گفته‌اند عدم دسترسی به تحصیل، نبود فرصت‌های کاری، عدم تأمین حقوق، خشونت‌های خانوادگی، ازدواج‌های اجباری و خدمات ضعیف بهداشتی از مشکلات عمده زنان می‌باشد.

 

در مجموع ۸۷ درصد از این افراد گفته‌اند از حق برخورداری مساوی مردان و زنان از فرصت‌های کاری حمایت می‌کنند.

 

دولت افغانستان با استقبال از نتایج این نظرسنجی اعلام کرد که آن را تأیید می‌کند. عبدالرحمان غفوری، رئیس اداره سرشماری مرکزی این کشور گفت این برنامه با هماهنگی دولت صورت گرفته است.

 

غفوری گفت: "نظر ما درباره این نظرسنجی مثبت است، آن‌ها (بنیاد آسیا) کار خوبی را انجام داده‌اند اما اداره سرشماری مرکزی نمی‌تواند این‌گونه نظرسنجی‌ها را انجام دهد چون اگر نتایج آن مثبت یا منفی باشد به دلیل اینکه عضوی از دولت است مورد اتهام قرار می‌گیرد."

 

نظرسنجی سال ۲۰۱۲ بنیاد آسیا به کمک کشورهای آمریکا، استرالیا و بریتانیا صورت گرفته است. این هشتمین نظرسنجی سالیانه است که این بنیاد پس از فروپاشی در سال ۲۰۰۱ انجام می‌دهد.

 

 

Share