Share

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد سرانجام بعد از پنج روز آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع مناطق «خنگ بنار» و «کوه گوهر نارک» در شهرستان گچساران مهار شد. امکانات حتی در این حد نبود که کفش مناسب در اختیار امدادگران قرار گیرد. ۲۰۰  هکتار از جنگل‌ها و مراتع «خنگ بنار» و «کوه گوهر نارک» از بین رفت.  

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع گچساران: ۲۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع «خنگ بنار» و «کوه گوهر نارک» از بین رفت. (عکس: ایرنا)

جمعه هفته گذشته آتش‌سوزی از کنار دیوار دانشگاه آزاد گچساران شروع شد و به‌ دلیل وزش باد شدید و پوشش غنی و پُرپشت علوفه به جنگل‌ها و مراتع سرایت کرد. یکشنبه ۴ خرداد آتش‌سوزی مهار شد اما پس از زلزله ۵,۲ ریشتری آتش‌سوزی بار دیگر آغاز شد و تا شامگاه گذشته هم ادامه داشت.

 غلامحسین حکمتیان سه‌شنبه‌شب در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اعلام کرد آتش‌سوزی مهار شده است. به گفته مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد بیش از  ۲۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع شهرستان گچساران در پنج روز گذشته در آتش سوخته است.

در این آتش‌سوزی مشخص شد استان کهگیلویه و بویراحمد که ۲۵ درصد نفت و گاز کشور را تأمین می‌کند از امکانات لازم برای مقابله با آتش‌سوزی طبیعت برخوردار نیست. غلامحسین حکمتیان در ادامه مصاحبه با ایرنا گفت:  

«هم‌اکنون سه اکیپ امدادی در این مناطق حضور دارند تا در صورت فوران دوباره شعله‌های آتش اقدام به اطفای حریق کنند.»

سپاه پاسداران، ارتش و همچنین شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران در اطفای حریق در ارتفاعات سخت‌گذر گچساران مشارکت داشتند. به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد سخت‌گذر بودن منطقه و وزش باد شدید باعث کندی عملیات مهار آتش‌سوزی در این مناطق شده بود.

استان کهگیلویه و بویر احمد از استان‌های محروم ایران است. بودجه‌ای برای تجهیز تیروهای مردمی و امدادگر وجود نداشت. حکمتیان در مصاحبه با رسانه‌های محلی گفته بود:

 «من حتی پول سوختی که بخواهم نیروهایم را از یاسوج به گچساران بفرستم ندارم، از کجا باید بیاوریم؟ مگر نباید فراخوانی که می‌خواهیم برای جمع‌آوری نیروی داوطلب بدهیم باید غذا و آبش تأمین شود؟ مگر نباید کفش و تجهیزات بدهیم تا از کوه با پای برهنه برنگردد؟ از کجا باید بیاوریم؟ استان باید منبعی در اختیار قرار بدهد تا ما بتوانیم کار کنیم و تجهیزات و امکانات خریداری کنیم.»

در بهمن سال گذشته در گیلان، در غیاب نیرو و تجهیزات کافی برای مهار حریق، آتش بالغ بر ۴۰ هکتار جنگل را در شهرستان‌های سیاهکل، آستارا، رودبار، فومن، تالش، رضوان‌شهر و رشت سوزاند.  

بیشتر بخوانید:

Share