Share

در دومین روز درگیری‌های غزه، در حمله هوایی اسرائیل پنج فلسطینی کشته شدند و بر اثر شلیک یک موشک‌ به خاک اسرائیل نیز سه اسرائیلی جان خود را از دست دادند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حماس امروز پنج‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه (۱۵ نوامبر) اعلام کرد در حمله بامداد امروز نیروی هوایی اسرائیل به خان‌یونس واقع در جنوب غزه، سه نفر از اعضای گردان عزالدین قاسم، بازوی نظامی حماس کشته شده‌اند. همچنین دو نفر نیز در بمباران شمال غزه توسط اسرائیل جان خود را از دست دادند.

 

عملیات نظامی اسرائیل از روز گذشته (چهارشنبه) با عنوان "ستون دفاعی" با کشتن احمد جعبری، رهبر عملیات نظامی حماس آغاز شد که از دیروز تاکنون ۱۱ فلسطینی، از جمله دو کارگر معدن و یک زن کشته  و ۱۱۵ فلسطینی دیگر نیز زخمی شده‌اند.

 

مراسم تشییع جنازه احمد جعبری بامداد امروز با شرکت صدها نفر از جمله ده‌ها طرفدار مسلح حماس آغاز شد.

 

همچنین در آغاز امروز سه شهروند اسرائیلی نیز بر اثر شلیک یک موشک به سوی کریات ملاخی، شهری در استان جنوبی اسرائیل که ۳۰ کیلومتر با نوار غزه فاصله دارد، کشته شدند.

 

مراسم تشییع جنازه احمد جعبری، رهبر نظامی حماس بامداد امروز با شرکت صدها نفر از جمله ده‌ها طرفدار مسلح حماس آغاز شد

میکی روزنفلد، سخنگوی پلیس اسرائیل در این‌باره گفت این موشک به یک محل مسکونی در کریات ملاخی اصابت کرده و در آن سه نفر کشته و دو نفر دیگر به‌شکل سطحی زخمی شدند.

 

تلویزیون اسرائیل نیز تصاویری از یک آپارتمان ویران‌شده نشان داد که در آخرین طبقه یک مجتمع مسکونی قرار داشت.

 

به‌گفته پلیس اسرائیل موشک‌ها به‌طور مداوم از سوی غزه به سمت جنوب اسرائیل به‌ویژه به سوی شهرهای اشدود، اشکلون، گان یاونه، کریات ملاخی و بئرشبع در منطقه صحرای نگب در ۴۰ کیلومتری مرز غزه شلیک شده و آسیب‌هایی وارد کرده‌اند.

 

پلیس اسرائیل همچنین گفته است از ظهر چهارشنبه به سوی این کشور ۱۳۰ موشک شلیک شده که از اصابت ۲۷ موشک آن جلوگیری شده است.

 

مدارس تمامی مناطق جنوب اسرائیل تا شعاع ۴۰ کیلومتری غزه نیز تعطیل شده‌اند. همچنین به مردم این مناطق گفته شده است تا اطلاع بعدی در پناهگاه‌ها بمانند و از هرگونه گردهمایی پرهیز کنند.

 

پشتیبانی آمریکا از اسرائیل

 

ارتش اسرائیل نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد شب گذشته "صدها موشک میان‌برد و با برد بلند" را مورد حمله قرار داده و "به‌شکل قابل توجهی به توانایی‌های حماس برای شلیک موشک و همین‌طور انبارهای مهمات آن" آسیب رسانده است.

 

گیدئون سار، وزیر آموزش اسرائیل: هیچ تصمیمی در رابطه با آغاز یک عملیات زمینی علیه نوار غزه گرفته نشده است اما ارتش آماده چنین عملیاتی است

در بیانیه همچنین آمده است: "افزون بر این نیروی هوایی [اسرائیل] گروه‌های مختلفی را که به سوی جنوب کشور موشک شلیک می‌کردند مورد هدف قرار داد و تانک‌ها نیز به سوی آنها آتش گشودند."

 

در یک بیانیه نظامی دیگر اسرائیل گفته است نیروی هوایی این کشور بامداد امروز با پخش آگهی‌هایی در نوار غزه از مردم غیرنظامی خواسته است برای حفظ امنیت خود از نزدیک شدن به تجهیزات حماس دوری کنند.

 

آویتال لینبوویچ، سخنگوی ارتش اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفته است: "پایگاه‌های موشک‌های فجر ـ پنج حماس (موشک با برد بلند که ساخت ایران است) به‌شکل جدی مورد حمله قرار گرفتند. همین‌طور امکانات تولید سلاح و زرادخانه‌های آن مورد هدف قرار گرفتند."

 

گردان عزالدین قاسم نیز اعلام کرده است که ۱۰۰ موشک شلیک به سوی اسرائیل و با هدف قرار دادن تل‌آویو شلیک کرده است اما ارتش اسرائیل هرگونه شلیکی را به سوی این شهر تکذیب کرده است.

 

پلیس اسرائیل نیروهای خود را در طول مرز با غزه به‌منظور جلوگیری از هر گونه اقدام تروریستی بسیج کرده است.

 

گیدئون سار، وزیر آموزش اسرائیل که از نزدیکان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور است در رادیو اسرائیل گفت: "هیچ تصمیمی در رابطه با آغاز یک عملیات زمینی علیه نوار غزه گرفته نشده است."

 

با این حال وزیر آموزش اسرائیل گزینه حمله زمینی را رد نکرد و گفت ارتش برای چنین عملیاتی آماده است.

 

شب گذشته سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد حمایت کامل این کشور از اسرائیل را در برابر حملات "وحشی" حماس اعلام کرد.

 

با این حال باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با نتانیاهو، ضمن حمایت از اسرائیل وی را به خویشتن‌داری فراخواند.

 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز از تحولات جاری در غزه ابراز نگرانی کرد.

 

مصر که چندی پیش، پس از سه روز درگیری در نوار غزه، خواهان آتش‌بس میان حماس و اسرائیل شده بود، سفیر خود در تل‌آویو را در اعتراض به حملات اسرائیل به نوار غزه فراخواند.

 

همچنین شورای امنیت سازمان ملل به درخواست مصر نشست ویژه‌ای را در این‌باره برگزار کرد.

 

اتحادیه عرب نیز گفته است روز شنبه نشست ویژه‌ای را برای بررسی پیامدهای حملات اسرائیل به نوار غزه برگزار می‌کند.

 

شورای همکاری خلیج فارس نیز با انتشار بیانیه‌ای حملات اسرائیل به نوار غزه را محکوم کرد.

 

 

Share