Share

درگیری‌های نظامی همچنان در نوار غزه ادامه دارد. در حالی که هشام قندیل، نخست‌وزیر مصر در غزه به‌سر می‌برد، حملات هوایی اسرائیل به این منطقه ادامه یافت.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع پزشکی فلسطینی امروز، جمعه ۲۶ آبان‌ماه (۱۶ نوامبر) گفته‌اند در حملات هوایی اخیر اسرائیل به مناطق شمالی غزه، دو فلسطینی جان خود را از دست دادند.

 

این در حالی است که امروز هشام قندیل، نخست‌وزیر مصر برای ابراز همبستگی این کشور با حماس به غزه رفت.

 

یک سخنگوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیش از این حماس را که اداره غزه بر عهده آن است، متهم کرد که به آتش‌بس موقت به‌هنگام دیدار نخست‌وزیر مصر از غزه پایبند نبوده است.

 

رویترز امروز گزارش داد هشام قندیل در حالی وارد غزه شد که اسرائیل و حماس وارد جنگ تازه‌ای شده‌اند.

 

دایره عمل محمد مرسی محدود خواهد بود چرا که مصر هر سال کمک نظامی معادل ۱,۳ میلیارد دلار از آمریکا دریافت می‌کند و از نظر اقتصادی نیز به پشتیبانی آمریکا نیازمند است

منابع دولتی مصر که نامشان فاش نشده است گفته‌اند که نخست‌وزیر مصر به‌همراه هیئتی از مسئولان این کشور به غزه رفته‌اند تا در مورد امکان برقراری و سازماندهی یک آتش‌بس مطالعه کنند.

 

به‌گفته دولت اسرائیل، با درخواست مصر، اسرائیل پذیرفت تا به‌مدت سه ساعت که دیدار هشام قندیل از غزه طول می‌کشد عملیات نظامی خود را متوقف کند.

 

یک مقام بلندپایه اسرائیلی به رویترز گفته است: "در پاسخی که اسرائیل به مصر داد گفت که نیروهای دفاعی اسرائیل در مدت دیدار نخست‌وزیر مصر، به‌شرطی که از سوی غزه به اسرائیل شلیک نشود به روی غزه آتش نخواهد گشود."

 

از سوی دیگر دیپلمات‌های سازمان ملل بدون اشاره به جزئیات گفته‌اند بان کی مون، دبیرکل این سازمان هفته آینده به‌منظور کمک به برقراری آتش‌بس به اسرائیل و مصر سفر خواهد کرد.

 

در دو روز حمله‌های هوایی اسرائیل به نوار غزه ۱۹ فلسطینی که ۱۲ نفر از آنان غیرنظامی بودند کشته شده‌اند. همچنین صبح روز گذشته شلیک یک موشک از سوی حماس به کریات ملاخی، شهری در استان جنوبی اسرائیل، جان سه اسرائیلی را گرفت.

 

شب گذشته دو موشک نیز از سوی غزه به تل‌آویو شلیک شد. پایتخت اقتصادی اسرائیل در ۲۰ سال گذشته چنین حمله‌ای را به‌خود ندیده بود و برای نخستین بار در این مدت آژیر خطر در این شهر به صدا در آمد.

 

محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر که از سوی حماس به‌عنوان یک پشتیبان خوانده می‌شود در درگیری‌های غزه دیپلماسی فعالی را در پیش گرفته است و می‌خواهد به رأی‌دهندگان خود نشان دهد سیاست متفاوتی با سیاست‌های آمریکا و آن‌چه که حسنی مبارک به تبعیت از آن پیش می‌برد اتخاذ می‌کند.

 

اما دایره عمل محمد مرسی محدود خواهد بود چرا که مصر هر سال کمک نظامی معادل ۱,۳ میلیارد دلار از آمریکا دریافت می‌کند و از نظر اقتصادی نیز به پشتیبانی آمریکا نیازمند است.

 

لئون پانه‌تا: من دلیل واکنش اسرائیل را می‌فهمم. آنها هدف موشک‌های شلیک‌شده از سوی غزه قرار گرفتند. همه امید ما این است که اسرائیل در پاسخ‌های نظامی خود بتواند دست‌کم کشتار شهروندان غیرنظامی را که بدون شک پیش خواهد آمد، کم کند

درگیری نظامی در نوار غزه عرصه مهمی برای رئیس‌جمهور مصر به‌شمار می‌رود که وعده داده است به پیمان صلح ۱۹۷۹ با اسرائیل پایبند می‌ماند.

 

قاهره روز چهارشنبه سفیر خود در اسرائیل را در اعتراض به حملات این کشور به غزه فراخواند. سفیر اسرائیل نیز در حال حاضر مصر را ترک کرده اما اسرائیل اعلام کرده است که سفارت این کشور در قاهره باز خواهد ماند.

 

اخوان المسلمین که رهبر معنوی حماس شمرده می‌شود و محمد مرسی را در مصر به قدرت رساند، روز جمعه را "روز خشم" در جهان عرب اعلام کرد.

 

آمریکا نیز از کشورهایی که با حماس رابطه دارند خواست تا از این نیروی اسلام‌گرا بخواهند آتشباری از غزه به سوی اسرائیل را متوقف کند.

 

بن رودز، مشاور معاون امنیت ملی آمریکا گفت: "ما از کشورهایی که در سطح معینی بر حماس نفوذ دارند، مانند ترکیه، مصر و برخی از هم‌پیمانان اروپایی‌مان، خواسته‌ایم از نفوذ خود برای متوقف ساختن حملات حماس استفاده کنند."

 

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا در گفت‌وگویی با صدای آمریکا گفت: "من دلیل واکنش اسرائیل را می‌فهمم. آنها هدف موشک‌های شلیک‌شده از سوی غزه قرار گرفتند. همه امید ما این است که اسرائیل در پاسخ‌های نظامی خود بتواند دست‌کم کشتار شهروندان غیرنظامی را که بدون شک پیش خواهد آمد، کم کند."

 

بمباران‌های اسرائیل هنوز به شدت حملات نیروهای دفاعی این کشور (تزاحال) در اشغال غزه در سال ۲۰۰۸ میلادی نرسیده اما اسرائیل اعلام کرده است که عملیات نظامی زمینی همچنان از گزینه‌های پیش رو است.

 

 

Share