Share

۳۰ مهاجر که ۲۴ نفر از آنها بنگلادشی هستند، روز چهارشنبه ۲۷ مه در حالی که در جست‌وجوی کار در حال عبور از صحرای لیبی بودند، کشته شدند.

تصویری از مهاجران در لیبی در مقابل یک کمپ پناهجویی/عکس تزیینی است

وزارت امور خارجه بنگلادش با استناد به اظهارات یک بازمانده گفته:

«۳۰ مهاجر کشته شده، توسط قاچاقچیان در لیبی ربوده شدند و سپس برای گرفتن باج شکنجه شدند.»

این مهاجران در جست‌وجوی کار که ۱۵ روز پیش توسط یک گروه مسلح در نزدیکی مزده، یک شهر کویری در ۱۶۰ کیلومتری جنوب طرابلس گروگان گرفته شدند، در حال گذر از بیابان در مسیر بنغازی بودند.

وزارت امور خارجه بنگلادش در بیانیه خود اضافه کرده:

«آنها را به طور غیر‌انسانی شکنجه کردند. اسرا توانستند آدم‌ربای اصلی را به قتل برسانند.»

روز پنج‌شنبه، دولت مورد تأیید سازمان ملل در لیبی (GNA) اعلام کرد برای مظنونین به قتل ۲۴ بنگلادشی و شش مهاجر آفریقایی حکم دستگیری صادر کرده است.

۱۱ مهاجر دیگر نیز از این درگیری‌ها جان سالم به در بردند و در بیمارستانی در مزده که محل این قتل‌ها بوده است، بستری شدند.

فتحی بشاغا، وزیر کشور دولت وفاق ملی لیبی گفته که مقامات این کشور تمام تلاش خود را برای یافتن عاملان این آدم‌ربایی و شکنجه انجام می‌دهند.

مزده تحت کنترل فرمانده خلیفه حفتر و ارتش ملی لیبی (LNA) است اما از مناطقی که توسط دولت رسمی کنترل می‌شود، خیلی دور نیست.

سازمان بین‌المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرده که این حادثه در یک انبار قاچاق صورت گرفته است که گروهی از مهاجران در آن نگهداری می‌شدند.

فدریکو سودا، رئیس سازمان بین‌المللی مهاجرت در لیبی گفته:

«این گروه‌های جنایتکار از بی‌ثباتی و وضعیت امنیتی کشور برای طعمه قرار دادن افراد بیچاره استفاده می‌کنند.»

لیبی محل زندگی تعداد زیادی از مهاجران از جمله عده‌ای است که قبل از شروع جنگ داخلی در این کشور کار می‌کردند. برخی دیگر از مهاجران که امیدوارند از آن به عنوان ایستگاهی در سفر به اروپا استفاده کنند نیز در این کشور حضور دارند.

بسیاری از این مهاجران از فقر، درگیری، جنگ، کار اجباری، مثله کردن دستگاه تناسلی زنان، دولت‌های فاسد و تهدیدهای شخصی فرار کرده‌اند و اکنون در میانه درگیری‌های داخلی لیبی گرفتار شده‌اند.

  • در همین زمینه:
Share