Share


یک روز پس از آن‌که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دعوت ایالات متحده آمریکا را برای شرکت در اجلاس جی هفت رد کرد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، این اجلاس را به تعویق انداخت و گروه هفت را «از مد افتاده» خواند که به گفته او « به درستی آنچه در جهان اتفاق می‌افتد را نمایندگی نمی‌کند».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده اجلاس جی۷ را بار دیگر به تعویق انداخت. آلمان پیشتر از شرکت در اجلاس ۲۰۲۰ کناره‌گیری کرده بود. (عکس از SAUL LOEB / AFP)

اجلاس جی هفت متشکل از هفت کشور صنعتی جهان پیش از همه‌گیری کرونا قرار بود در مارس ۲۰۲۰ به میزبانی ایالات متحده آمریکا برگزار شود. شیوع کرونا اما برگزاری این اجلاس را تا ماه ژوئن امسال به تعویق انداخته بود. ترامپ یکشنبه ۳۱ مه/ ۱۱ خرداد گفت: این اجلاس را تا سپتامبر به تاخیر می‌اندازد و روسیه، کره جنوبی، استرالیا و هند باید به این اجلاس دعوت شوند.
ایالات متحده و آلمان، ژاپن، کانادا، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا عضو گروه جی هفت هستند.
یک روز قبل (شنبه ۳۰ مه) سخنگوی دولت آلمان اعلام کرده بود که آنجلا مرکل، صدراعظم این کشور با توجه به وضعیت کلی بیماری همه‌گیر کرونا نمی‌تواند به واشنگتن سفر و در اجلاس جی هفت شرکت کند.
کاخ سفید اما در بیانیه‌ای اعلام کرده بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در اجلاس شرکت می‌کند و در گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ بر سر اهمیت نشست حضوری اعضای جی ۷ در آینده نزدیک توافق نظر داشته‌‎ است.

در همین زمینه:

Share