Share

حدود ۷۰۰ زندانی کرد ترکیه که از دوماه پیش تاکنون در اعتصاب غذا به سر می‌بردند به درخواست عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

 

به گزارش خبر گزاری رویترز، امروز یکشنبه ۱۸ نوامبر ۲۰۱۲ (۲۸ آبان ۱۳۹۱) صدها زندانی کرد که برای پایان بخشیدن به حبس انفرادی اوجالان و استفاده از زبان کردی در مراکز آموزشی و در دادگاه‌های ترکیه از دو ماه پیش تاکنون دست به اعتصاب غذا زده بودند، به درخواست عبدالله اوجالان رهبر زندانی خود به این اعتصاب غذا پایان دادند.

 

بر اساس این گزارش، عبدالله اوجالان بعد از انجام مذاکراتی با مقام‌های رسمی دولت ترکیه از زندانیان کرد اعتصاب کننده خواست تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

 

هفته گذشته بلند آرنیچ، معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرده بود که بنا به دستور رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر، ترتیبی داده خواهد شد که متهمان کردی که در دادگاه‌های ترکیه محاکمه می‌شوند بتوانند در دادگاه به زبان مادری‌شان از خود دفاع کنند.

 

این دستور پس از آن صادر شد که بیش از ۶۵٠ زندانی کرد ترکیه در زندان‌های مختلف این کشور دست به اعتصاب غذا زدند.   

هفته گذشته بلند آرنیچ، معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرده بود که بنا به دستور رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر، ترتیبی داده خواهد شد که متهمان کردی که در دادگاه‌های ترکیه محاکمه می‌شوند بتوانند در دادگاه به زبان مادری‌شان از خود دفاع کنند

 

بلند آرنیچ از زندانیان خواسته بود که به اعتصاب غذای خود پایان دهند و گفته بود که لازم نیست آنان برای شنیده شدن خواسته‌هایشان به اقدامات خطرناک این چنینی دست بزنند.

 

سعدالله ارگین، وزیر دادگستری ترکیه نیز در یک پیام تلویزیونی از زندانیان خواست بود تا دست از اعتصاب غذا بر دارند.

 

ارگین همچنین در زندان سینجان آنکارا، با تعدادی از اعتصاب‌کنندگان ملاقات کرد و از زندانیان اعتصاب‌کننده خواست به خاطر عید قربان و سلامتی خودشان و خانواده های‌شان دست از اعتصاب بر دارند.

 

اما پیش از آن رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با بی‌اهمیت تلقی کردن این اعتصاب غذا گفته بود که "تنها یک نفر از غذا خوردن امتناع می‌کند."

 

او پیش‌تر هم با حمله به رهبران حزب صلح و دموکراسی، که هواداری از پ‌ک‌ک به آنان نسبت داده می‌شود، گفته بود: "آنان در حالی که کباب بره می‌خورند به زندانیان‌شان دستور می‌دهند که خود را به کشتن بدهند."

 

این در حالی بود که وزارت دادگستری ترکیه تایید کرد که ۶۸۲ زندانی در ۶۷ زندان ترکیه در اعتصاب غذا به سرمی‌برند.

 

بر اساس آمار گروه بین المللی بحران ICG  که سازمانی غیرانتفاعی و تحقیقاتی است و برای حل درگیری‌ها در جهان تلاش می‌کند، در دو سال گذشته بیش از ۷۰۰۰ فعال سیاسی کرد به جرم عضویت در اتحادیه جوامع کردی، (KCK)  دستگیر شده‌اند.

 

 دولت ترکیه می‌گوید اتحادیه جوامع کردی، چتری برای فعالیت پ.ک.ک در داخل ترکیه است. ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا پ.ک.ک را یک سازمان تروریستی می‌دانند. 

Share