Share

رییس کمیسیون امنیت ملی در دوره دهم مجلس شورای اسلامی تعداد کشته‌شدگان در اعتراضات آبان ۹۸ را ۲۳۰ نفر اعلام کرد. ذوالنوری ادعا کرد که فقط هفت درصد از کشته‌شدگان در درگیری مستقیم با ماموران جان خود را از دست داده‌اند.

از صحنه های اعتراضات آبان ۹۸ در ایران

اعتراضات سراسری در ایران در واکنش به افزایش ۳۰۰ درصدی نرخ بنزین آبان سال گذشته در اهواز آغاز شد و به زودی به بیش از ۱۰۰ شهر بزرگ و کوچک ایران سرایت کرد. عفو بین‌الملل تعداد کشته‌شدگان را بیش از ۳۰۰ نفر اعلام کرده است. روز گذشته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در مصاحبه با برنامه «نگاه یک» گفته بود «همین روزها» تعداد کشته‌شدگان آبان اعلام می‌شود. دوشنبه ۱۲ خرداد که زمینه‌ها آماده شده بود، محتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی در دوره دهم مجلس و از حامیان وزیر کشور، در حاشیه جلسه اجتماعی انتظامی ستاد مقابله با  کرونا در جمع خبرنگاران گفت:

«رسانه‌های بیگانه آمارهای دروغین اعلام کرده و تا ۱۰ هزار نفر کشته اعلام کردند، ۲۳۰ کشته در مجموع داشتیم که ۶ نفر از ماموران بودند.»

ذوالنوری در ادامه سخنانش آمار و ارقام دیگری هم اعلام کرد که هنوز وزارت کشور آن‌ها را تأیید نکرده است. بنا بر ادعای رییس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس:

«۷ درصد [از کشته‌شدگان] در درگیری‌های مستقیم با نیروهای انتظامی جان باختند و ۱۶درصد در حمله به مراکز نظامی و انتظامی جان خود را از دست دادند.۳۱ درصد در حمله به مراکز عمومی مثل فروشگاه‌ها، پمپ‌بنزین ها ،بانک‌ها و مساجد جان باخته‌اند و ۲۰ درصد از جان‌باختگان در قالب نیروهای تأمین‌کننده امنیت و نظم بوده‌اند. ۲۲ درصد از جان‌باختگان سابقه محکومیت‌های کیفری داشتند و ۲۶ درصد جزو آشوبگران نبودند و به دلایل نامعلوم جان باخته‌اند مثلاً شقیقه آنها از فاصله سه متری هدف قرار گرفته بود.»

گزارش‌ها و فیلم‌های ضبط‌شده نشان می‌دهد در برخی از شهرها از جمله تهران، شیراز، شهریار، کرمانشاه و جوانرود پلیس و نیروهای امنیتی به سوی معترضان مستقیما کرده‌اند.

 محمود صادقی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ۲۵ آذر ۹۸ در مصاحبه با سایت «امتداد» درباره نشست با با رحمانی فضلی گفته‌ بود:

«در همین جلسه، یکی از نمایندگان شهرستان‌ها اعلام کرد که دو نفر در حوزه انتخابیه من (محدوده کرج و شهرقدس) با اصابت گلوله به مغزشان جان باخته‌اند و از رحمانی فضلی سؤال کرد که آیا امکان تیراندازی، دست کم به پا یا کمر به پایین وجود نداشته که چنین شلیک‌هایی انجام شده‌است؟ وزیر کشور هم در پاسخ عنوان کرد که خب! شلیک به پا هم انجام شده است.»

قتل عام معترضان در نیزار ماهشهر و کشتار نعترضان به دستور فرماندار شهرک قدس در حومه تهران و همینطور ربودن جسد کشته‌شدگان برای تحریف آمار از دیگر موارد خبرساز در جریان اعتراضات آبان ۹۸ بود.

در جریان اعتراضات آبان ۹۸ اینترنت در ایران به مدت نزدیک به یک هفته خاموش شد. وزارت خزانه‌داری آمریکا عبدالرضا رحمانی فضلی را به همین سبب در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

Share