Share

مقامات امنیتی ولایت قندوز افغانستان اعلام کردند که در اثر انفجار مین‌های کنار جاده‌ای در ولسوالی خان‌آباد هفت غیرنظامی کشته شده‌اند. کشته‌شدگان و زخمیان این حادثه همگی کارگر و از روستای «ارغند» بدخشان بودند که در خان‌آباد به عنوان کارگر روزمزد گذران می‌کردند.  

انفجار مین در قندوز افغانستان ۷ نفر را کشت
انفجار مین در قندوز افغانستان ۷ نفر را کشت (عکس: توییتر)

به گزارش رسانه‌های افغانستان، هجرت‌الله اکبری، سخنگوی پلیس قندوز گفت در اثر انفجار مین‌های کنار جاده‌ای در شامگاه دوشنبه ۱۲ خرداد هفت نفر کشته و شش نفر مجروح شدند. این حادثه در روستای «جنگل‌باشی» ولسوالی خان‌آباد رخ داد.

به گفته سخنگوی پلیس حال دو نفر از مجروحان وخیم است.

 بر همین اساس کشته‌شدگان و مجروحان همگی کارگران روزمزدی بودند که برای گذران زندگی از روستای ارغند بدخشان به خان‌آباد رفته بودند. سخنگوی پلیس قندوز گفت انفجار ناشی از برخورد خودروی حامل این کارگران با مین کنارجاده‌ای بود. براساس گفته‌های او، این حادثه در منطقه‌ای که تحت کنترل طالبان بود اتفاق افتاد.  

طالبان تاکنون درباره این حادثه سکوت کرده‌اند.

ولایت قندوز در شمال ‌شرق افغانستان از ولایت‌های ناامن است و جنگجویان گروه طالبان در بخش‌هایی از این ولایت از جمله ولسوالی خان‌آباد حضور و فعالیت گسترده دارند.

چند ساعت قبل از این حادثه، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان اعلام کرد روند صلح افغانستان در «لحظات امیدوارکننده» قرار گرفته است. طالبان به مناسبت عید فطر سه روز آتش‌بس اعلام کردند، بعد از عید فطر آتش‌بس به طور غیررسمی و اعلام‌نشده تمدید شد. در همان حال دولت افغانستان روند آزادی زندانیان طالبان در چارچوب توافق صلح آمریکا با طالبان در دوحه قطر را هم تسریع کرده و راه برای آغاز مذاکرات بین‌افغان هموار شده است.   

بیشتر بخوانید:

Share