Share

ابوالفضل عابدینی یکی از زندانیان سیاسی در ایران که به زندان اهواز تبعید شده بود، دوباره به زندان اوین تهران بازگردانده شد.

 

عابدینی در پرونده مرگ ستار بهشتی درباره آثار شکنجه روی بدن این وبلاگ‌نویس شهادت داده بود. پس از این شهادت وی روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۱ به زندان اهواز تبعید شد اما ظاهرا زندان اهواز وی را نپذیرفته است.

 

به گزارش تارنمای کلمه، عابدینی شامگاه جمعه "در پی دستور ویژه دادستان به تهران بازگردانده شد، وی هم‌اکنون در قرنطینه اوین نگهداری می‌شود و از وضعیت‌اش خبری در دست نیست."

 

بنا بر این گزارش "صبح روز پنج‌شنبه وقتی ابوالفضل عابدینی به زندان اهواز منتقل شد، بازداشتگاه‌های نیروی انتظامی و حتی خود زندان اهواز بنا به دستور رئیس نیروی انتظامی از پذیرش وی خودداری کردند."

 

پیشتر ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین طی نامه‌ای با اعتراض به انتقال ابوالفضل عابدینی به زندان اهواز گفته بودند این زندانی سیاسی "مطلع‌ترین" فرد از شکنجه ستار بهشتی است.

 

پیشتر ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین طی نامه‌ای با اعتراض به انتقال ابوالفضل عابدینی به زندان اهواز گفته بودند این زندانی سیاسی "مطلع‌ترین" فرد از شکنجه ستار بهشتی است

ستار بهشتی وبلاگ‌نویسی است که ۱۳ آبان‌ماه امسال در پی "شکنجه" توسط بازجویان پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی ایران (فتا) "به  قتل رسید."

 

زندانیان سیاسی امضاکننده این نامه نوشته‌اند ابوالفضل عابدینی در زمان صحبت با بازپرس شهریاری به او گفته بود: "اطلاعاتی که می‌دهم باعث برخورد با من نشود و مشابه آنچه در کهریزک رخ داد، جای شاهد و مجرم را عوض نکنند" و بازپرس نیز اطمینان داده بود که با او برخورد نخواهد شد، اما بامداد روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۱مأموران زندان٬ ابوالفضل عابدینی را از بند ۳۵۰ خارج کردند.

 

ابوالفضل عابدینی، فعال حقوق بشری و کارگری فروردین‌ماه ۱۳۸۹ از  سوی دادگاه انقلاب اهواز به  اتهام "ارتباط با دول متخاصم، فعالیت‌های حقوق بشری و تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه‌های بیگانه" به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۰ نیز وی را به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به یک سال دیگر حبس تعزیری محکوم کرد.

 

امضاکنندگان این نامه روز بیستم آبان‌ماه سال جاری نیز طی نامه‌ای شهادت داده بودند که در زمان حضور ستار بهشتی٬ در این بند "آثار شکنجه و ضرب و شتم" را بر بدن وی مشاهده کرده‌اند.

 

مرگ ستار بهشتی بازتاب گسترده‌ای در جهان یافت. سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای کشته شدن ستار بهشتی را بر اثر شکنجه بسیار محتمل دانست و خواستار تحقیق مستقل در مورد سرنوشت وی شد.

 

سازمان گزارشگران بدون مرز که انجمنی غیردولتی در دفاع از آزادی رسانه‌ها و حقوق بشر است، نیز ضمن ابراز تأسف از خبر درگذشت این وب‌نگار زندانی، در بیانیه‌ای نوشت: "به نظر می‌رسد وی بر اثر اعمال خشونت به هنگام بازجویی به قتل رسیده باشد."

 

گزارشگران بدون مرز با بیان اینکه "جمهوری اسلامی ایران یکی از نمونه‌های بارز چیرگی مصونیت از مجازات در جهان است"، تأکید کرد: "جامعه جهانی نباید اجازه دهد جنایات رژیم در زندان‌ها ادامه یابد و مسئولان آن از مصونیت از مجازات برخودار باشند."

 

همچنین فرانسه، بریتانیا و آمریکا به‌شکل جداگانه کشته شدن ستار بهشتی در زندان را محکوم کرده و خواهان روشن شدن تمامی ماجرا و رسیدگی به آن شدند.

 

 

Share