Share

وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران به بغداد سفر کرد. دستاورد سفر او: قرارداد دو ساله صادرات برق به عراق میان دو کشور. در این سفر بخشی از طلب ایران از عراق هم وصول شد. حدوداً ۴۰۰ هزار دلار.

ایران با عراق قرارداد دو ساله صدور برق امضا کرد

پنجشنبه ۷ مه/ ۱۸ اردیبهشت بلافاصله بعد از آنکه مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر جدید عراق از پارلمان رأی اعتماد گرفت واشنگتن اعلام کرد برای کمک به موفقیت دولت جدید بغداد، معافیت ۱۲۰ روزه‌ای را برای عراق و با هدف ادامه واردات برق از ایران در نظر می‌گیرد.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو چهارشنبه ۳ ژوئن/ ۱۴ خرداد برای انعقاد قرارداد صدور برق به بغداد سفر کرد. اردکانیان در جریان این سفر علاوه بر دیدار با «ماجد مهدی حنتوش» همتای عراقی خود، با مقام‌های ارشد دولت عراق از جمله رییس جمهوری، نخست وزیر، وزیر دارایی و روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق با هدف پیگیری توافق‌ها و مذاکرات قبلی مذاکراتی انجام داد. وزیر نیرو درباره دستاوردهای این سفر در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفت:

«تمامی قرارداد‌های صادرات برق به عراق تا پیش از این یکساله بوده، اما در این سفر، مذاکرات نهایی شده و قرارداد دو ساله صادرات برق برای سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با وزارت برق عراق به امضا رسید.»

وزیر نیرو در ادامه این مصاحبه اعلام کرد که با پیگیری‌هایی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در عراق، در این سفر حدود ۴۰۰ میلیون دلار (معادل نیمی از مطالبات برق ایران) هم از طرف عراق وصول شد.

پیش‌بینی می‌شود که صنعت برق عراق در بخش تولید برق همچنان تا سال ۲۰۲۵ با کمبود ظرفیت ۵ تا ۷ هزار مگاوات رو‌به‌رو باشد که به معنای ادامه نیاز این کشور به واردات برق است. با وجود این، سهم ایران از این بازار صادراتی بستگی زیادی به رفتار رقبا از جمله عربستان سعودی دارد. میزان واردات برق عراق از ایران ۱۲۰۰ مگاوات است.

دفتر نخست وزیری عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد مصطفی الکاظمی روز چهارشنبه در دیدار با رضا اردکانیان تاکید کرد که بغداد خواهان بهترین روابط با همسایگانش است.  الکاظمی همچنین گفت که دولت عراق در چارچوب برنامه‌هایش درصدد توسعه دامنه همکاری‌های خارجی و افزایش تبادل تجربیات است.

توسعه همکاری‌های تهران – بغداد در حوزه برق، سنکرون (هم فاز) کردن شبکه برق ایران و عراق و همکاری در زمینه آموزش و توسعه شبکه برق دو کشور از جمله موضوعاتی بود که علاوه بر طلب ایران به بحث گذاشته شد. حاصل این گفت‌وگوها توافق بر سر همکاری سه ساله ایران با عراق برای بازسازی صنعت برق این کشور بود. بازسازی صنعت برق عراق به بخش خصوصی سپرده شده است. اردکانیان در ادامه گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرد که هفته آینده هیات‌های فنی و تخصصی بخش خصوصی ایران برای امضای دو قرارداد مهم در زمینه کاهش تلفات شبکه توزیع برق و همچنین تعمیر و بازسازی ادوات و تجهیزات برقی عراق به بغداد سفر می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

Share