Share

 واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد بر حق ایران برای برخورداری از فناوری فضایی تأکید کرده. چالش اصلی اما بر سر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در ذیل برجام است.

واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل: مخالفت با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در پوشش حمایت از حق ایران در برخورداری از فن آوری فضایی

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نماینده روسیه در این نامه با رد ادعاهای آمریکا مبنی بر اینکه ایران با پرتاب ماهواره به فضا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده از حق تهران برای برخورداری از این فناوری دفاع کرد. واسیلی نبنزیا در نامه به دبیرکل سازمان ملل نوشت:

«تلاش‌های مستمر ایالات متحده برای محروم کردن ایران از حقِ برخورداری از منافع فناوری صلح‌آمیز فضایی با بهانه‌های نادرست مایه تأسف عمیق و نگرانی‌های جدی است.»

نبنزیا استدال آمریکا را مبنی بر اینکه پرتاب ماهواره نور در ۳ اردیبهشت سال جاری توسط سپاه پاسداران قطعنامه سال ۲۰۱۵ را نقض کرده است رد کرد. نماینده روسیه نوشت:

«ایران هرگز سلاح هسته‌ای نداشته و ندارد و می‌توان چنین تلقی کرد که در آینده هم به این سلاح دست پیدا نمی‌کند. بیشترین بازرسی‌ها توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از تأسیسات هسته‌ای ایران انجام شده است. این یک واقعیت است که ایران موشک بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای ندارد.»

واسیلی نبنزیا این نامه را در پاسخ به نامه ماه گذشته کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل به رئیس ادواری شورای امنیت نوشته است. کرافت در آن زمان ادعا کرده بود ماهواره‌برها در بردارنده فن‌آوری‌هایی هستند که با فن‌آوری‌های مورد استفاده در موشک‌های بالستیک طراحی‌شده برای حمل سلاح‌های هسته‌ای یکسان هستند. نماینده آمریکا در سازمان ملل گفته بود توانایی موشکی ایران امنیت منطقه و صلح جهانی را به خطر می‌اندازد.

بحث اصلی بر سر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است. بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد تأمین، فروش و انتقال سامانه‌های موشکی، خودروهای زرهی، توپخانه سنگین، بالگردهای تهاجمی، هواپیماهای جنگنده‌، و ناو به ایران ممنوع است. همچنین بر اساس این قطعنامه ارائه آموزش‌های فنی یا تأمین قطعات یدکی یاد شده نیز منع شده است. محدودیت تسلیحاتی پنج سال بعد از امضای برجام و ارائه گزارش جامع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی لغو می‌شود. لغو این محدودیت‌ها بخشی از برجام نبود، اما امتیازی بود که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران به دست آوردند. چین و روسیه اعلام کرده‌اند که قصد دارند از اکتبر/ آبان سال جاری به بعد با ایران معاملات تسلیحاتی انجام دهند. آمریکا پیش‌نویس طرحی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت سازمان ملل تحویل داده است. شورای امنیت ۲۳ ژوئن سال جاری این موضوع را به بحث می‌گذارد. کرافت و نبنزیا از آنتونیو گوترش خواسته‌اند که نامه آن‌ها در این نشست قرائت شود.

نبنزیا در این نامه خاطرنشان کرده که مسکو از هیچ تلاشی برای جلوگیری از تمدید تحریم تسلیحاتی فروگذار نخواهد بود. ایالات متحده قصد دارد خود را ناظر به قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل معرفی کند و با وجود آنکه از برجام خارج شده، با این ترفند، بر اساس قطعنامه‌ا‌ی که خود با خروج از برجام آن را نقض کرده، تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را بازگرداند و به یک معنا مکانیسم ماشه را فعال کند. نماینده روسیه در سازمان ملل تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه را «استهزاآمیز» خواند و گفت آمریکا با خروج از برجام هرگونه حقی را در این زمینه از دست داده است.

بیشتر بخوانید:

Share