Share

وزیر امور مهاجران افغانستان تأیید کرد که سه مهاجر افغان پس از آتش‌ گرفتن خودرو حامل‌شان در یزد کشته شده‌اند. وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که در گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند اطلاعات دقیقی درباره این حادثه به دست بیاورد. سفارت افغانستان در تهران اعلام کرد که این حادثه را پیگیری می‌کند.

خودرو حامل مهاجران افغان در حوالی یزد آتش گرفت (عکس: هشت صبح)

سیدحسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران افغانستان جمعه ۱۶ تیر در مصاحبه با هشت صبح افغانستان گفت:

«شماری از مهاجران در یک موتر [خودرو] سوار بودند، در مسیر راه با ایست پولیس [نیروی انتظامی] روبه‌رو می‌شوند و ظاهراً راننده به ایست پولیس توجه نمی‌کند. گفته می‌شود که پولیس بر موتر شلیک کرده است و این موتر از کنترل راننده خارج می‌شود و آتش‌ می‌گیرد، سه نفر شهید می‌شوند و شماری نیز مفقود‌اند.»

سردار عباسعلی بهدانی فرد، فرمانده انتظامی یزد روز گذشته (پنجشنبه) در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که در این حادثه سه نفر کشته و هشت نفر دیگر مجروح شده‌اند. بهدانی‌فرد گفت:

«ماموران پلیس یزد در هنگام کنترل محورهای فرعی مواصلاتی به یزد و مشکوک شدن به چند خودرو حامل اتباع غیرمجاز و مواد مخدر، به آنها دستور ایست دادند. ماموران نیروی انتظامی استان یزد به وسیله علائم هشداری موفق شدند سه خودرو را متوقف کرده و تعدادی از اتباع غیرمجاز را دستگیر و مقداری مواد مخدر کشف کردند.»

بهدانی فرد در ادامه این مصاحبه ادعا مرد که یکی از خودروها به فرمان ایست پلیس و تیر هوایی توجه نکرد و از سیستم دودزا و احتراق با سرعت بسیار زیادی متواری شد. بهدانی‌فرد گفت این خودرو  با لاستیک پنچر حدود هشت کیلومتر به مسیر خود ادامه داد و سرانجام در اثر داغ شدن رینگ‌ها و استفاده از سیستم احتراق و دودزا و آتش گرفتن جلوی خودرو و همچنین به دلیل ناتوانی راننده آن در کنترل خودرو در این شرایط، ماشین منحرف و با گاردریل وسط جاده برخورد کرد.

 فرمانده انتظامی یزد ایران گفت سه مهاجر که در صندوق عقب خودرو قرار داشتند، در این حادثه کشته شده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که موضوع را برای پیگیری به سفارت افغانستان در تهران ارجاع داده که در گفت‌وگو و تماس با مقامات جمهوری اسلامی ایران در محل حاضر و از جزئیات حادثه مطلع شوند.

سفارت افغانستان در تهران نیز اعلام کرده است که «از یک حادثه ترافیکی در جاده کمربندی یزد ایران» که سرنشینان آن مهاجران افغان بوده‌اند مطلع شده و بررسی این حادثه را آغاز کرده و نتایج آن را به زودی اعلام می‌کند.

بیشتر بخوانید:

Share