Share

حسن روحانی روز شنبه ۱۷ خرداد، در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته دولت در مقابله با همه‌گیری کرونا کوتاهی نکرده اما در جامعه چاره‌ای جز ادامه فعالیت کسب و کارها و تولید و انجام رفت و آمد مردم در حد نیاز جامعه و همزمان مبارزه با ویروس کرونا نیست.

حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا

در حالی که در روزهای گذشته آمار مبتلایان روزانه به کرونا در ایران بالا رفته و به روزهای اوج ابتلا در فروردین ماه رسیده است، دولت ایران از چند هفته قبل روند بازگشایی مشاغل و فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی را آغاز کرده است. اماکن مذهبی که مدتی به دلیل شیوع کرونا بسته شده بودند هم از مدتی قبل با محدودیت‌هایی باز شدند. روز شنبه ۱۷ خرداد، محدودیت‌های طرح ترافیک که به دلیل شیوع کرونا برداشته شده بود، برقرار شد و گزارش‌ها از ایران حاکی از شلوغی وسایل نقلیه عمومی از جمله متروی تهران است.

حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته: «این اپیدمی طولانی‌مدت خواهد بود و پایان مشخصی برای آن تا زمانی که بتوانیم به واکسن مورد تایید دسترسی پیدا کنیم، وجود ندارد و نباید در ذهن مردم اینطور تصور شود که با احتیاط و رعایت فاصله اجتماعی و دستورالعمل‌ها این مشکل تا ۱۵ روز یا یک ماه دیگر حل می‌شود؛ این تصور باید به طور کامل از جامعه حذف شود.»

رئیس جمهوری ایران گفته تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی باید برای مدتی طولانی از سوی همه مراعات شود و این اعم از شستن دست و استفاده از ماسک در همه مکان‌ها و برای مدت طولانی خواهد بود.

روحانی همچنین تاکید کرده که مردم باید در برگزاری اجتماعات مانند عروسی، عزا و تجمع‌های طایفه‌ای و قبیله‌ای تا مدت زیادی رعایت کرده و از برگزاری این مراسم خودداری کنند و این روند تا زمانی که بخش بهداشت و درمان کشور تایید کند، باید ادامه داشته باشد.

او گفته ابعاد جدید این ویروس هر روز بیشتر مشخص می‌شود: «زمانی این امید در جامعه بود که با رسیدن به فصل گرما این ویروس از بین خواهد رفت و یا شایع شده بود که این ویروس خود به خود ضعیف خواهد شد اما این ویروس با وجود گرما نیز از بین نرفت و از لحاظ علمی این مطالب به اثبات نرسید.»

روحانی با وجود تایید ناشناخته بودن ابعاد این همه‌گیری گفته در جامعه چاره‌ای جز ادامه فعالیت کسب و کارها و تولید و انجام رفت و آمد مردم در حد نیاز جامعه و همزمان مبارزه با ویروس کرونا نیست. او گفته دولت در این زمینه کوتاهی نکرده و انبارها و ذخایر، مملو از وسایل مورد نیاز برای بخش بهداشت و درمان است.

رئیس جمهوری ایران رسانه‌های خارجی را متهم به ارائه اطلاعات نادرست درباره سیاست‌های ایران در زمینه کنترل ویروس کرونا کرده و گفته: «اینکه ضدانقلاب اینطور تبلیغ می‌کنند که باید همه فعالیت‌ها تعطیل شده و برخی از رسانه‌های داخلی هم سخنان آنان را تکرار می‌کنند درست نیست؛ باید فعالیت‌های مردم که مرتبط با زندگی و کسب و کار آنها و مسائل فرهنگی مانند برگزاری نماز جماعت و عبادت و دعا در مساجد، با رعایت مسائل بهداشتی انجام شود.»

روحانی مردم را به نظافت شخصی و در راس آن شستن دست‌ها، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی دعوت کرده و گفته در حال حاضر مثل گذشته چند خانواده نباید به طور همزمان دور هم جمع شوند و همه افراد برای حضور در جامعه و اجتماعات باید از ماسک استفاده کنند و تجمع و اجتماعاتی مانند عروسی، عزا و تجمعات مرسوم فامیلی و طایفه‌ای باید کنار گذاشته شود.

به گفته روحانی، فعالیت‌های اجتماعی باید در وهله نخست در فضای مجازی انجام شود و همه بخش‌ها باید شرایط را برای دریافت خدمات از طریق این فضا برای مردم فراهم کنند.

در کنار این اظهارات، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد تا علاوه بر مناطق سفید از ابتدای تیر ماه در تمامی مناطق زرد نماز جمعه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و توافق با ستاد اقامه نماز جمعه برگزار شود.

همچنین مهدهای کودک، کلاس‌های قرآن و آموزشگاه‌ها مانند آموزشگاه زبان نیز از ۲۴ خرداد با رعایت تمامی دستورالعمل‌ها فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

به علاوه، بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا تورهای مسافرتی داخلی هم از ۲۴خرداد می‌توانند فعالیت خود را شروع کنند.

سینماها و کنسرت‌ها هم به شرط حضور ۵۰ درصد ظرفیت سالن‌ها و رعایت کامل پروتکل‌ها از ابتدای تیر ماه فعالیت خود را آغاز خواهند کرد و مراسم در فضای باز آرامستان‌ها هم می‌تواند آغاز شود.

در همین زمینه:

Share