Share

مهدی محمد نبی، دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران با حضور در یک برنامه تلویزیونی از لحاظ شدن اصلاحات مدنظر فیفا در ساختار مدیریتی فوتبال ایران خبر داد و گفت که با توجه به نامه اخیر فیفا، اصلاحیه انجام خواهد شد.

درخواست اصلی فیفا از مدیران فوتبال ایران، حذف وزیر ورزش از مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال بود
درخواست اصلی فیفا از مدیران فوتبال ایران، حذف وزیر ورزش از مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال بود

به‌نوشته خبرگزاری مهر، دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران ضمن تایید اصلاحات مدنظر فیفا در اساسنامه این فدراسیون گفت تا بعدازظهر روز جمعه ۱۶ خردادماه اصلاحات مدنظر به فدراسیون جهانی ارسال می‌شود.

فدراسیون فیفا پیش‌تر و روز هفتم اسفندماه ۹۸/ ۲۶ فوریه ۲۰۲۰ در نامه‌ای اعلام کرده بود اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران مورد تاییدش نیست و باید اصلاحات زیادی در آن انجام شود.

با ارسال این نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران، انتخابات روز ۲۵ اسفند مجمع عمومی فدراسیون لغو شد. 

درخواست اصلی فیفا از مدیران فوتبال ایران، حذف وزیر ورزش از مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال بود. مهدی محمدنبی اما اعلام کرده: «حضور وزیر در اساسنامه قبلی با بحث استقلال فدراسیون فوتبال ایران منافات داشت. موارد مدنظر فیفا را رعایت کردیم و در این بخش مشکلی نداریم.»

فدراسیون بین المللی فوتبال در نامه به فدراسیون ایران، دست‌کم ۸۰ ایراد اساسی به پیش‌نویس اساس‌نامه فدراسیون فوتبال ایران وارد کرد و از مسئولان فوتبال ایران خواست تا روز جمعه ۱۶ خردادماه، اصلاحات نهایی را برای فیفا ارسال کنند در غیر این صورت احتمال «تعلیق فدراسیون و تشکیل کمیته انتقالی» وجود خواهد داشت.

در نامه فیفا، ضمن انتقاد از رعایت نکردن قوانین انتخابات توسط فدراسیون فوتبال ایران، انتصابی بودن ارکان قضائی فدراسیون ایران نیز مد نظر قرار گرفته شد.

طبق اعلام محمد نبی، دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران اما این ارکان شامل اعضای کمیته انضباطی، کمیته استیناف و کمیته اخلاق از این پس توسط مجمع عمومی فدراسیون انتخاب خواهند شد.

او در ادامه گفته: «از شهریور سال گذشته گروهی از فیفا روی اساسنامه کار می‌کردند که به موضوعات اساسنامه سال ۱۳۹۰ نظر داشتند. خود من از فروردین امسال در فدراسیون مسئولیت گرفتم به اتفاق همکاران کار را پیگیری کردیم. ظرف کمتر از دو ماه توانستیم این بخش را در اساسنامه با پیشنهادی که بعضاً از اعضای مجمع گرفتیم انجام بدهیم و جمع‌بندی این پیشنهادات را ۲۴ اردیبهشت به فیفا دادیم.»

مهدی علی‌نژاد، معاون وزیر ورزش اما روز ۱۱ خردادماه در واکنش به ایرادات فیفا از فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده بود: «اعتقادمان بر این است که در ورزش ایران و به ویژه فوتبال، مجموعه‌ی دولت و حاکمیت نقش پُررنگی دارند بخاطر اینکه کمک‌های فراوانی می‌کنند. زیرساخت‌های ما دولتی است و اگر قرار است این کمک‌ها تداوم داشته باشد، حضور یک نماینده از وزارت ورزش، می‌تواند به این مسئله کمک ‌کند.»

فدراسیون فوتبال ایران اما یک نهاد مستقل و غیر دولتی است که از سال ۱۳۲۵ شمسی تأسیس شده و از سال ۱۳۲۷ به‌عضویت فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) درآمده است. حضور مقامات دولتی ایران در این فدراسیون می‌تواند منجر به اعمال مواضع سیاسی مدنظر سران جمهوری اسلامی در پیش‌برد فعالیت‌های ورزشی شود. 

در همین زمینه:

Share