Share

به گفته سفیر افغانستان در ایران، مقامات ایرانی پذیرفته‌اند خودروی مهاجران افغانستانی بر اثر شلیک ماموران آتش گرفته است. کشته و مجروح شدن مهاجران افغان در این حادثه با واکنش گسترده فعالان حقوق بشر و اعتراض آنها نسبت به خشونت پلیس در ایران همراه شد.

عیادت مقامات افغانستان از مجروحان سانحه آتش گرفتن خودروی مهاجران افغان/ عکس از سایت وزارت امور خارجه افغانستان

وزارت خارجه افغانستان اطلاع داد که هیاتی به سرکردگی عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران، برای بررسی و پیگیری چگونگی سانحه سوختن خودروی مهاجران افغان شنبه ۱۷ خردادماه/۶ ژوئن به یزد سفر کرده و ضمن عیادت از پنج مجروح حادثه، با سه فرد دیگر که از حادثه جان سالم به در بردند در اردوگاه دیدار کرده است.

سفیر افغانستان در ویدئویی که پس از این دیدار منتشر کرد گفته است که نمایندگان دولت افغانستان در حال پیگیری حقایق پیرامون این حادثه دلخراش هستند.

لیوال افزود که در خصوص حادثه با استاندار یزد و سایر مقامات ایرانی گفت‌وگو کرده و در جریان این گفت‌وگوها مقامات پذیرفته‌اند که به لاستیک خودروی حامل مهاجران افغان شلیک کرده‌اند که به آتش گرفتن خودرو منجر شده اما راننده از ایستادن سرباز زده و چند کیلومتر به راه خود ادامه داده است.

به گفته سفیر افغانستان، خودرو متعلق به «قاچاقبران انسان» بوده که تعدادی از شهروندان افغان را به صورت قاچاق به ایران منتقل می‌کردند.

مجروحان حادثه به سفیر افغانستان در ایران گفته‌اند که با وجود درخواست آنها از راننده برای متوقف کردن خودرو و شعله‌ور شدن آتش او از این کار سر باز زده و در نهایت موانع کنار جاده موجب توقف خودرو شده است.

لیوال گفت که وضعیت یکی از مجروحان وخیم است و سایرین در وضعیت مطلوبی قرار دارند.

مسئولان ایرانی برای سرباز زدن از قبول مسئولیت پیش از این گفته بودند که خودروی مزبور مهاجران غیرقانونی را جابه جا کرده است.

این در حالی است که فعالان حقوق بشر خواستار بررسی این حادثه و پاسخگویی مسئولان در برابر کشته شدن و زخمی شدن افراد بیگناه شده‌اند.

ویدئوی دلخراش آتش گرفتن خودروی حامل مهاجران در حالی منتشر شد که چند هفته پیش از آن مقامات افغانستان ماموران مرزی جمهوری اسلامی را متهم به غرق کردن گروهی از مهاجران افغان کرده بودند. بازماندگان آن حادثه درباره شکنجه و رفتار غیرانسانی پلیس مرزی و همچنین انداختن آنها به رود خروشانی که موجب غرق شدن همراهانشان شده بود شهادت دادند.

در ویدپویی که از عیادت سفیر افغانستان در بیمارستان منتشر شده است یکی از مجروحان ستبند به دست در بیمارستان دیده می‌شود. انتشار این ویدئو با ابراز انزجار کاربران از این شیوه برخورد غیرانسانی همراه شد.

وزارت خارجه افغانستان در بیانیه روز جمعه اعلام کرد که سه نفر از مهاجران کشته و چهار نفر مجروح شده‌اند. این در حالی است که عباسعلی بهدانی فرد، فرمانده انتظامی یزد روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که در این حادثه سه نفر کشته و هشت نفر دیگر مجروح شده‌اند.

پس از سانحه آتش گرفتن خودروی مهاجران بر اثر شلیک پلیس ایران، در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، پسری در حال فرار از خودروی مشتعل دیده می‌شود. او در حالی که بخش‌هایی از بدنش سوخته تقاضای آب می‌کند.

درخواست این پسر برای آب در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #کمی_آب_بیار_که_سوختم بارها به کار رفت و قض حقوق مهاجران افغان در ایران را یادآوری کرد.

همزمان مدافعان حقوق مهاجران و فعالان افغان در شبکه‌های اجتماعی به تقبیح رفتار پلیس ایران پرداخته‌اند.

مهاجران افغان از جنگ و فقر در کشور خود به ایران پناه می‌برند. به گفته مقامات ایران حدود دو و نیم میلیون مهاجر قانونی و غیرقانونی افغان در این کشور زندگی می‌کنند. در مواجهه با مشکلات اقتصادی داخلی ایران که تحت تاثیر تحریم‌های ایالات متحده رخ داده است ایران قصد دارد تعداد بیشتری از این مهاجران را به کشور خود بازگرداند.


در همین زمینه:

وزارت خارجه افغانستان حادثه سوختن سه مهاجر افغان در خودرویی در یزد را پیگیری می‌کند

Share