Share

دو تن از اعضای شورای ولایتی استان قندوز در افغانستان اعلام کرده‌اند شبه نظامیان گروه طالبان مرکز این استان را از چهار جهت محاصره کرده و از میان ۹ بخش قندوز در حال حاضر شش بخش تحت نفوذ گسترده‌ این گروه قرار دارد.

طالبان تا یک‌ونیم کیلومتری ولایت قندوز پیش‌روی کرده/عکس از سایت روزنامه ۸ صبح

به نوشته پایگاه خبری «۸ صبح» در افغانستان، محمدیوسف ایوبی، رییس شورای ولایتی قندوز با اشاره به افزایش فعالیت نیروهای طالبان در این استان، گفته است در حال حاضر بزرگ‌راه‌های «قندوز-خان‌آباد»، «قندوز-شیرخان بندر» و «قندوز- بغلان» تحت تصرف گروه طالبان قرار دارد و اهالی این استان به ویژه کسانی‌که کارمند ادارات دولتی‌اند به آسانی نمی‌توانند در این راه‌ها تردد کنند.

به‌گفته ایوبی، «طالبان تا یک‌ونیم کیلومتری ولایت و ریاست امنیت ملی قندوز پیش‌روی کرده و عملاً در اراضی کوتی‌گرد، زاخیل، سه‌درک و کته‌خیل حضور دارند.»

وزارت دفاع ملی افغانستان اما روز ۳۰ اردیبهشت‌ماه/ ۱۶ می، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که در درگیری با نیروهای امنیتی در ولایت قندوز، بیش از ۵۰ عضو گروه طالبان کشته شده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان این اطلاعیه را یک‌روز پس از حمله شبه نظامیان طالبان به حومه شهر قندوز صادر کرده بود.

هم‌زمان با این خبر، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان از اعزام نیروهای ویژه کمکی به قندوز خبر داده بود.

رئیس شورای ولایتی قندوز با هشدار درباره افزایش دوباره تهدیدات گروه طالبان در این شهر اعلام کرده که اگر مقامات دولتی و نظامی افغانستان به این مسأله توجه کافی نداشته باشند، ممکن است این شهر بار دیگر به دست طالبان بیفتد.

از سوی دیگر، غلام‌ربانی ربانی، یک عضو دیگر از شورای ولایتی قندوز هم با تأکید بر وضعیت بحرانی این استان، اعلام کرده شبه نظامیان طالبان با فعالیت گسترده و فعال‌شان امنیت قندوز را مختل کرده‌اند.

ربانی در ادامه افزوده است: «گروه طالبان در حدود شش بخش از قندوز را در اختیار دارند و با جمع‌آوری عشر [زکات] مایحتاج شبه نظامیان خود را تأمین می‌کنند.»

استان [ولایت] قندوز در سال‌های اخیر همواره یکی از مناطق ناآرام شمال افغانستان محسوب می‌شود که پیش از این، مرکز این ولایت، دو بار برای مدت کوتاهی توسط طالبان تصرف شده است.

افزایش تحرکات گروه طالبان در این منطقه از افغانستان در حالی‌ست که مقام‌های محلی قندوز، خطر طالبان را جدی تلقی نمی‌کنند.

عصمت‌الله مرادی، سخنگوی والی ولایت قندوز با تأیید افزایش فعالیت گروه طالبان در اطراف شهر قندوز اعلام کرد: «تهدیدات گروه طالبان به آن حدی نیست که بتوانند ولایت قندوز را تصرف کنند. نیروهای امنیتی افغان، توانایی دفاع از اراضی و بخش‌های این ولایت را دارند.»

مرادی با «قانع کننده» توصیف کردن وضعیت امنیتی در ولایت قندوز از کاهش حملات این گروه در روزهای اخیر خبر داده است.

از سوی دیگر روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرده است که این وزارت‌خانه برای پاک‌سازی ولایت قندوز از وجود «گروه‌های مخالف مسلح» به زودی اقداماتی انجام خواهد داد.

این مقام دولتی افغان اطمینان داده است «به هیچ‌وجه اجازه نخواهند داد که تجربه‌های گذشته در ولایت قندوز تکرار شود.»

منطقه قندوز در افغانستان به دلیل‌ موقعیت استراتژیکش در سال‌های اخیر همواره میدان نبرد میان نیروهای حکومتی و شبه نظامیان گروه طالبان بوده است.

در همین زمینه:

Share