Share

۲۷ مدرسه تهران و در هر استان حداقل دو تا سه مدرسه در مالکیت بنیاد شهید است. بنیاد شهید بابت این مدارس از آموزش و پرورش اجاره می‌گیرد و حالا هم خواستار تخلیه مدارس شده است.

مدارس شاهد ملک بنیاد شهید هستند و برای تحصیل دانش‌آموزان تحت پوشش این نهاد آموزش و پرورش باید اجاره این مکان‌ها را بپردازد.
یک مدرسه شاهد که برای فرزندان کشته شدگان و مجروحان نظامی و انتظامی رایگان و برای دیگران پولی و گران است.

محمدرضا رزاقی مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش گفته که ۲۷ مدرسه در تهران در تملک بنیاد شهید است و این بنیاد هم مدرسه‌هایش را می‌خواهد.

مدارس شاهد ویژه فرزندان و بستگان کشته‌شدگان و مجروحان نیروهای نظامی و انتظامی است. تحصیل در این مدارس برای این گروه رایگان است اما سایر دانش‌آموزان باید شهریه پرداخت کنند. حالا به گفته او بنیاد شهید از آموزش و پرورش می‌خواهد این مدارس را بخرد یا اجاره کند.

رزاقی نرخ اجاره مدارس را خارج از توان آموزش و پرورش خارج می‌داند: آموزش و پرورش یا باید آن را بخرد یا اجاره پرداخت کند. به عنوان مثال یکی از همین مدارس باید ماهیانه ۴۰۰ میلیون تومان به بنیاد شهید اجاره بدهد، این رقم‌ها بسیار بالاست و طبیعتا برای آموزش و پرورش دشوار است.

بنیادشهید سال گذشته هم از وزارت آموزش و پرورش خواسته بود تا مدارس شاهد را تخلیه کند و حالا به گفته رزاقی در شهر تهران سه مدرسه است که باید تخلیه و تحویل بنیاد شهید شود. او گفته که هماهنگی‌های لازم برای انتقال این مدارس به مدارس دیگر صورت گرفته است.

آموزش و پرورش تهران و بنیادشهید سال گذشته بر سر تخلیه ۱۱ مدرسه بنیادشهید به توافق رسیدند. بر اساس این توافق قرار بود ۱۱ مدرسه شاهد که ویژه فرزندان و بستگان کشته شدگان و مجروحان نظامی ایران است هم تعطیل شود.

رزاقی اما گفته که معاونت آموزشی با تعطیلی مدارس شاهد موافق نیست.

Share