Share

شیرین عبادی در مراسم معرفی کتاب "برندگان جایزه الکساندر لانگر، مدافعان صلح" که همراه با تقی رحمانی، فعال سیاسی و همسر نرگس محمدی در آن شرکت کرده بود؛ ضمن تشریح وضعیت کنونی نرگس محمدی و زندانیان سیاسی در ایران، از تلاش جمهوری اسلامی برای دستیابی به انرژی هسته‌ای انتقاد کرد.

 

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، شیرین عبادی، و تقی رحمانی روز سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه (۲۰ نوامبر) میهمان پارلمان ایتالیا برای معرفی کتاب "برندگان جایزه الکساندر لانگر، مدافعان صلح" بودند.

 

این مراسم که به مناسبت انتشار کتابی از زندگی برندگان جایزه جهانی الکساندر لانگر برگزار شد با حضور مهمانان سرشناسی همچون جانفرانکو فینی، رئیس مجلس ایتالیا و تعدادی از برندگان جایزه لانگر در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲ همراه بود.

 

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران و معاون شیرین عبادی رئیس این کانون، تنها برنده ایرانی جایزه الکساندر لانگر در سال ۲۰۰۹ است و شیرین عبادی و تقی رحمانی نیز به همین مناسبت در این مراسم شرکت کرده بودند.

 

شیرین عبادی در سخنانی در این مراسم به تشریح فشارهای حکومت ایران بر نرگس محمدی و همچنین وضعیت سلامتی جسمی وی در سال‌های اخیر پرداخت.

 

شیرین عبادی در مورد وضعیت کنونی نرگس محمدی گفت: متأسفانه تاکنون معالجه نشده و علت بیماری وی نیز شناخته نشده است

نرگس محمدی در سال ۱۳۸۹ بازداشت و در زندان مبتلا به فلج ادواری عضلانی شد. دستگاه قضائی ایران با متهم کردن وی به "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران" وی را به به شش سال زندان محکوم کرده است.

 

وی روز یکشنبه سوم اردیبهشت‌ماه سال جاری از سوی مأموران امنیتی زنجان بازداشت و برای اجرای حکم خود به زندان اوین تهران منتقل گردید اما پس از مدتی بار دیگر به زندان زنجان و به میان زندانیان بزهکار با جرائم قتل، دزدی و اعتیاد، فرستاده شد.

 

این فعال حقوق بشر سه‌شنبه ۱۰ مردادماه پس از سه ماه و یک هفته زندان به علت بیماری فلج ادواری با سپردن قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از زندان به مرخصی آمد.

 

شیرین عبادی ضمن بیان این‌که نرگس محمدی پیش از زندان سال ۱۳۸۹ از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار بود، در مورد وضعیت کنونی وی گفت: "متأسفانه تاکنون معالجه نشده و علت این بیماری نیز شناخته نشده است."

 

شیرین عبادی وضعیت زندانیان سیاسی در ایران را روز به روز وخیم‌تر خواند و به مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس زندانی در زندان اشاره کرد.

 

وی گفت: "این اولین زندانی سیاسی نیست که زیر شکنجه جان داد متأسفانه بارها این اتفاق در زندان افتاده و به همین دلیل است که حکومت ایران به آقای احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در ایران، اجازه ورود به ایران را نمی‌دهد زیرا مایل نیست آن‌چه که در زندان‌ها می‌گذرد مورد مشاهده افراد بی‌طرف قرار گیرد."

 

شیرین عبادی: ایران روی خط زلزله است و مردم ایران نمی‌خواهند یک بار دیگر فاجعه فوکوشیما در ایران تکرار شود

برنده جایزه صلح نوبل در بخش دیگری از سخنان خود گفت با انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ "یک دیکتاتور رفت و دیکتاتور بدتری جای آن آمد." وی افزود: "دیکتاتوری مذهبی حتی از دیکتاتوری سیاسی نیز بدتر است."

 

عبادی همچنین گفت: "مردم ایران به علت برنامه‌های غلط اقتصادی و تحریم‌های سیاسی، روز به روز فقیرتر می‌شوند و قیمت غذا و خواربار در ایران حتی از اروپا هم گران‌تر شده است."

 

رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی نیز پرداخت و در این‌باره گفت: "ما انتقادات زیادی به حکومت ایران داریم از جمله با سیاست حکومت در زمینه انرژی هسته‌ای مخالف هستیم، زیرا انرژی هسته‌ای برای ایران مناسب نیست."

 

به‌گفته شیرین عبادی "ایران روی خط زلزله است و مردم ایران نمی‌خواهند یک بار دیگر فاجعه فوکوشیما در ایران تکرار شود."

 

عبادی گفت: "ایران دارای خورشید فراوانی است و ما می‌توانستیم با سرمایه‌گذاری بر روی انرژی خورشیدی، نیروگاه‌های بزرگی برای تولید برق داشته باشیم و نیازی به نیروگاه برق اتمی نداریم."

 

وی پافشاری حکومت ایران بر برنامه هسته‌ای را به نفع مردم ندانست و نتیجه آن را تحریم‌های شدید اقتصادی عنوان کرد و گفت: "خروج از این بن‌بست فقط با پیروزی مردم امکان‌پذیر است."

 

شیرین عبادی با حمله نظامی به ایران مخالفت کرد و گفت حمله نظامی باعث می‌شود وضعیت حکومت ایران بدتر شده و حکومت نیز به بهانه حفظ امنیت ملی بتواند به سرکوب بیشتر آزادی‌خواهان بپردازد.

 

وی ضمن دفاع از مذاکره در رابطه با هر مسئله‌ای تأکید کرد که در مذاکره با حکومت ایران فقط به مسئله انرژی هسته‌ای نباید اکتفا کرد بلکه مسائل مربوط به نقض حقوق بشر را هم باید مورد گفت‌وگو قرار داد.

 

 

Share