Share

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌ای‌ به دبیرکل این سازمان و رئیس شورای امنیت، آمریکا را به فعالیت‌های "غیرقانونی و تحریک‌آمیز" در مناطق مرزی دریایی و هوایی ایران متهم کرد.

 

محمد خزایی در نامه‌ خود خواستار هشدار سازمان ملل متحد به آمریکا برای دست کشیدن از فعالیت‌های غیرقانونی در مرزهای هوایی و دریایی ایران شده است.

 

در این نامه همچنین آمده است: "ایالات متحده‌ آمریکا قوانین بین‌المللی را نقض کرده و مسئولیت عواقبی که این اقدامات غیرقانونی به دنبال خواهد داشت، برعهده‌ این کشور است."

 

سفیر ایران در سازمان ملل دو نسخه از این نامه را تحویل بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت این سازمان داده است.

 

خزایی در این نامه نوشته است که در ماه اکتبر سال جاری، جنگنده‌های ناوگان دریایی آمریکا بارها در مناطق مرزی شهر بوشهر پرواز کرده و چندین بار وارد مرز هوایی ایران شده‌اند.

 

جمهوری اسلامی معتقد است پرواز غیرقانونی هواپیماها در مناطق مرزی بوشهر احتمالا با هدف جمع‌آوری تصاویر از نیروگاه اتمی بوشهر بوده است

جمهوری اسلامی معتقد است پرواز غیرقانونی هواپیماها در مناطق مرزی بوشهر احتمالا با هدف جمع‌آوری تصاویر از نیروگاه اتمی بوشهر بوده است.

 

سفیر ایران همچنین در بخش دیگری از این نامه گفته است که در یکم ماه نوامبر، نیز یک هواپیمای بدون ‌سرنشین  یا پهباد (پرنده‌های هدایت‌پذیر از راه دور) آمریکا علی‌رغم هشدارهای رادیویی برج پرواز وارد مرز هوایی ایران شد.

 

در این حادثه نیروهای پدافند جمهوری اسلامی این پهباد را مورد هدف قرار داده و هواپیما با وجود خسارات وارده به مقر خود در خلیج فارس بازگشت.

 

وزارت دفاع آمریکا پیش‌تر در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که دو جنگنده ایرانی به یک هواپیمای بدون سرنشین غیرمسلح آمریکایی که در محدوده هوایی خلیج‌ فارس در حال پرواز بود، حمله کرده‌اند.

 

پنتاگون با این حال ورود پهباد به مرز هوایی ایران را رد کرده و می‌گوید هواپیمای مذکور در حریم هوایی بین‌المللی پرواز می‌کرده است.

 

با آغاز بزرگ‌ترین رزمایش دریایی و هوایی آمریکا و متحدانش در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان در ۱۶ سپتامبر سال جاری، تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده در این منطقه افزایش یافت.

 

ایالات متحده آمریکا "کشف و پاک‌سازی مین" را از جمله اهداف اصلی این رزمایش که با حضور نمایندگان نیروی دریایی ۳۰ کشور دیگر برگزار شد، عنوان کرد.

 

ایران نیز هم‌زمان با رزمایش آمریکا زیردریایی سنگین طارق را به آب‌های خلیج فارس انداخت و هدف از آغاز به کار این زیردریایی را "مین‌روبی و تمرین برای تأمین امنیت راه‌های انتقال نفت" عنوان کرد.

 

 

Share