Share

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن ابراز نگرانی از افزایش خشونت علیه زنان اعلام کرد که طی ۹ ماه گذشته بیش از چهار هزار مورد خشونت علیه زنان در این کشور به ثبت رسیده است.

 

ثریا صبح‌رنگ، مسئول امور زنان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان طی سخنانی در مراسمی به‌مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، در کابل گفت که در سال جاری خشونت‌ها به‌ویژه خشونت‌های جنسی و قتل‌های ناموسی افزایش داشته است.

 

وی گفت: "از آغاز سال جاری تاکنون بیش از چهار هزار مورد خشونت علیه زنان از سوی این کمیسیون به ثبت رسیده است در حالی که در تمام سال گذشته سه هزار مورد ثبت شده بود."

 

به گفته وی، از جمله این خشونت‌ها، در ۹ ماه گذشته ۷۰ مورد قتل ناموسی نیز رخ داده است که به‌طور معمول بنابر بدگمانی به زن، از سوی اعضای خانواده به‌ویژه پدر، شوهر و یا برادر صورت گرفته است.

 

خانم صبح‌رنگ اما تأکید کرد که این آمار نشان‌دهنده تمام خشونت‌های صورت گرفته علیه زنان نیست و احتمال می‌رود میزان خشونت به دلیل عدم دسترسی این کمیسیون به همه مناطق افغانستان و مراجعه نکردن مردم، بیشتر باشد.

 

اما برخی از فعالان مدنی در افغانستان، ثبت میزان بالای خشونت علیه زنان در این کشور را ناشی از افزایش دسترسی دولت و نهادهای مدافع حقوق بشر به مسائل زنان و آگاهی روزافزون زنان در مراجعه به مراجع برای دادخواهی، می‌دانند.

 

بیش از سه هزار تن از مردم به‌ویژه فعالان مدنی طوماری را که توسط مؤسسه "توسعه و حمایت از زنان و کودکان افغان" تهیه شده بود امضا کرده و دیدگاه‌های خود را برای مقابله با خشونت علیه زنان نوشته‌اند

مسئول امور زنان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خاطرنشان کرد بیشتر کسانی که مرتکب خشونت‌های شدید به‌ویژه قتل شده‌اند برای "فرار از مجازات به مناطق تحت کنترل طالبان می‌روند."

 

حسن بانو غضنفر، وزیر امور زنان افغانستان نیز با اشاره به میزان بالای خشونت‌ها علیه زنان در این کشور گفت تا زمانی که با ریشه این خشونت‌ها مبارزه نشود، خشونت‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

 

وی از "فقر، بی‌سوادی، بی‌خبری از ارزش‌های اسلام و رسوم ناپسند" به‌عنوان ریشه‌های این خشونت‌ها نام برد که باید با مدیریت و برنامه‌ریزی درست ادارات مسئول و برخورد علمای دینی با آن مقابله شود.

 

افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان در حالی اعلام می‌شود که به‌تازگی حامد کرزی، رئیس‌ جمهور این کشور به وزارت امور زنان دستور داد تا کارزاری سه ماهه به‌منظور آگاهی‌رسانی برای مقابله با خشونت علیه زنان راه‌اندازی کند.

 

در همین راستا هم‌زمان با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، کارزار ۱۰ روزه‌ای گردآوری امضا برای "تطبیق قانون منع خشونت علیه زنان و مجازات عوامل آن" که از سوی یک نهاد حامی حقوق زنان در کابل برگزار شده بود به پایان رسید.

 

مسئولان مؤسسه "توسعه و حمایت از زنان و کودکان افغان" که این کارزار را راه‌اندازی کرده بودند هدف آن را "نشان دادن انزجار و خستگی مردم در سطوح مختلف اجتماعی از خشونت علیه زنان" اعلام کرده بودند.

 

گفته می‌شود بیش از سه هزار تن از مردم به‌ویژه فعالان مدنی طوماری را امضا کرده و دیدگاه‌های خود را برای مقابله با خشونت علیه زنان نوشته‌اند.

 

در سال ۱۳۹۰، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارشی میزان خشونت‌ها علیه زنان در ۹ سال گذشته در این کشور را بیش از ۳۹ هزار مورد اعلام کرد که شمار قابل توجهی از آن خشونت فیزیکی بوده است. در این گزارش از جمله خشونت‌هایی که منجر به فرار زنان و دختران از خانه شده در این کشور به ثبت رسیده است.

 

پیش از این کنت روت Kenneth Roth، رئیس سازمان دیده‌بان حقوق بشر با ابراز نگرانی از میزان بالای خشونت‌ها علیه زنان در افغانستان، از دولت این کشور خواسته بود تا "قانون منع خشونت علیه زنان" را با جدیت پیگیری کند و کسانی را که مرتکب خشونت علیه زنان می‌شوند مورد پیگرد قرار دهد.

 

هفته گذشته هشت تن با تأیید حامد کرزی در کابل اعدام شدند که به جرایم متعدد از جمله تجاوز جنسی به زنان و کودکان و قتل آنان محکوم شده بودند.

 

 

Share