Share

در پی بحران اقتصادی که سوریه بدان دچار شده، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، عماد خمیس را از سمت نخست‌وزیری برکنار کرد و با صدور حکمی حسین عرنوس، وزیر فعلی منابع آبی این کشور را با حفظ سمت، به عنوان سرپرست نخست‌وزیری تعیین کرد. همزمان، در شهر  دروزی‌نشین سویدا در جنوب غربی سوریه برای چهارمین روز متوالی، معترضان به خیابان‌ها آمدند و خواهان برکناری بشار اسد شدند.

بشار اسد، حسین عرنوس، وزیر فعلی منابع آبی این کشور را با حفظ سمت، به عنوان سرپرست نخست‌وزیری و جانشین «عماد خمیس»، نخست‌وزیر سوریه تعیین کرد.
بشار اسد، حسین عرنوس، وزیر فعلی منابع آبی این کشور را با حفظ سمت، به عنوان سرپرست نخست‌وزیری و جانشین «عماد خمیس»، نخست‌وزیر سوریه تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر ریاست جمهوری سوریه پنجشنبه ۱۱ ژوئن/۲۲ خرداد اعلام کرد که بشار اسد، حسین عرنوس، وزیر فعلی منابع آبی این کشور را با حفظ سمت، به عنوان سرپرست نخست‌وزیری تعیین کرد. دلیل برکناری عماد خمیس از نخست‌وزیری سوریه اعلام نشده است.

عرنوس، سرپرست نخست‌وزیری سوریه  جانشین خمیس در استان ادلب متولد شده و قبل از آنکه وارد کابینه شود، استاندار دیرالزور و قنطریه بود.

رویترز می‌نویسد در هفته‌‌های گذشته با سقوط ارزش پول ملی سوریه بحران اقتصادی در این کشور جنگ‌زده عمیق‌تر شده است.

تداوم اعتراضات در سویدا

به گزارش رویترز، همزمان با این تحولات صدها تن از معترضان در شهر سویدا در روز پنجشنبه برای پنجمین روز پیاپی در اعتراض به شرایط بد اقتصادی، کاهش ارزش لیره سوریه و فساد دست به تظاهرات زدند، آن‌ها خواهان برکناری بشار اسد شدند.

بیشتر ساکنان سویدا را دروزی‌ها تشکیل می‌دهند.تا پیش از این دروزی‌های سوریه از طرفداران بشار اسد بودند.

سوریه همچنان تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا است. اروپا تحریم‌های اقتصادی و حمل و نقل را اعمال کرده که مانع از رسیدن کمک‌های انسانی ضروری به این کشور شده است. مجلس سنای آمریکا نیز پس از تصویب لایحه بودجه دفاعی این کشور در ماه ژانویه، پیش‌نویس قانون مربوط به افزایش تحریم‌ها علیه افراد و نهاد‌هایی که از فعالیت‌های رژیم اسد و حامیان آن، روسیه و ایران حمایت می‌کنند را به تصویب رساند. این تحریم‌ها به بحران اقتصادی دامن زده و شیب سقوط ارزش لیره سوریه را تندتر کرده است.

سومین انتخابات پارلمانی که قرار بود ۱۱ آوریل (۲۳ فرودین ۹۹) برگزار شود، اواخر اسفند گذشته به درخواست رئیس جمهوری سوریه به دلیل شیوع ویروس کرونا به ۲۰ مه (۳۱ اردیبهشت) موکول شد.  دو هفته قبل از آغاز انتخابات اما اسد، انتخابات پارلمانی را دو ماه دیگر به تعویق انداخت.

بیشتر بخوانید:

Share