Share

پس از دو روز تظاهرات معترضان به وضع اقتصادی در شهر سلیانه که ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت، حمادی جبالی، نخست‌وزیر تونس اپوزیسیون این کشور را متهم به هرج‌ومرج در کشور کرد و گفت استعفا نمی‌کند.

 

رویترز گزارش داد حمادی جبالی امروز پنج‌شنبه نهم آذرماه در نشست رسانه‌ای خود درباره رویدادهای دو روز اخیر در تونس گفت: "ما می‌دانیم چه کسانی پشت ماجراهای اخیر هستند: احزاب اپوزیسیون."

 

وی افزود: "در سیستم‌های دمکراتیک، دولت‌ها را وادار به استعفا نمی‌کنند. من نه استعفا می‌دهم و نه دولت را منحل می‌کنم. این کار از اختیارات پارلمان است."

 

دولت تونس توسط اسلام‌گرایان معتدل حزب نهضت که با دو متحد چپ ائتلاف کرده‌اند اداره می‌شود.

 

سه‌شنبه و چهارشنبه (هفتم و هشتم آذرماه) درگیری‌هایی بین نیروهای انتظامی و تظاهرکنندگان معترض در شهر سلیانه واقع در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی تونس، پایتخت این کشور رخ داد.

 

حمادی جبالی، نخست‌وزیر تونس به اسلام‌گرایان تندرو حمله کرد و گفت: همه مثل ما خشونت از سوی کسانی که به بهانه مذهب سبک زندگی مورد پسند خود را تحمیل می‌کنند، محکوم می‌کنیم

پلیس به سوی مردمی که وضعیت بد اقتصادی و بیکاری در این شهر را محکوم می‌کردند گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شلیک کردند.

 

امروز نیز نیروهای امنیتی بار دیگر برای پراکنده کردن تظاهر‌کنندگان معترض گاز اشک‌آور شلیک کرد.

 

تظاهرکنندگان همچنین خواستار برکناری فرماندار، ایجاد یک برنامه توسعه اقتصادی، آزادی تظاهرکنندگان بازداشت شده در ماه آوریل سال گذشته میلادی و پایان یافتن سرکوب تظاهرات مخالفان شدند.

 

حمادی جبالی در ادامه گفت: "سکوت رسانه‌ها و مخالفان در رابطه با خشونت‌ها علیه دولت، تهدیدی برای تجارب دمکراتیک ما به‌شمار می‌رود."

 

وی افزود: "برخی از سیاستمداران که در انتخابات بازنده شدند می خواهند به هرج‌ومرج و خشونت دامن بزنند."

 

نخست‌وزیر تونس در بخش دیگری از سخنان خود به اسلام‌گرایان تندرو حمله کرد و گفت: "همه مثل ما خشونت از سوی کسانی که به بهانه مذهب سبک زندگی مورد پسند خود را تحمیل می‌کنند، محکوم می‌کنیم."

 

حمادی جبالی هفته گذشته در گفت‌وگو با رویترز ضمن آن‌که اطمینان داد دولت‌اش به سلفی‌ها اجازه نخواهد داد دیدگاه افراطی خود از اسلام و کشور را تحمیل کنند؛ تأکید کرد: "تونس میانه‌رو باقی خواهد ماند."

 

وی گفت: "ما با قانون در برابر تعصب مذهبی می‌ایستیم و با مجرمان بدون استثنا برخورد می‌کنیم."

 

راشد غنوشی رهبر حزب نهضت تونس این هفته به ‌هنگام دیدار از لندن اعلام کرد: "جهان عرب در حال طی کردن مرحله انتقالی است که در آن شکل‌گیری ائتلاف‌های دولتی از اسلام‌گرایان و سکولارها ایجاب می‌کند."

 

غنوشی افزود: "این ائتلاف‌ها در نهایت به مصالحه میان سکولارها و اسلام‌گرایان منجر خواهد شد."

 

با این حال به‌گفته رهبر حزب نهضت تونس در زندگی اجتماعی دست بالا را اسلام‌گرایان دارند.

 

وی گفت: "در نهایت اسلام نقطه مرجع همه خواهد شد."

 

 

Share