Share

هنوز یک روز از پذیرش فلسطین به‌عنوان "کشور ناظر غیرعضو" در سازمان ملل نگذشته است که دولت اسرائیل اعلام کرد در نظر دارد سه هزار واحد مسکونی در شهرک‌های یهودی‌نشین در شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) و کرانه باختری اردن بسازد.

 

روزنامه هاآرتص امروز جمعه ۱۰ آذرماه (۳۰ نوامبر)، این خبر را به‌نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی که در گفت‌وگو با باراک راوید، خبرنگار این روزنامه نخواست نامش برده شود؛ اعلام کرده است.

 

این مقام اسرائیلی گفت: "بنیامین نتانیاهو (نخست‌وزیر اسرائیل) تصمیم گرفت در پاسخ به آن‌چه که در سازمان ملل گذشت، سه هزار واحد مسکونی جدید در شهرک‌های یهودی‌نشین در شرق اورشلیم و کرانه باختری اردن ساخته شود."

 

در واپسین ساعت، روز گذشته، ۱۳۸ عضو از ۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد به درخواست فلسطین مبنی بر به‌رسمیت شناختن آن به‌عنوان "کشور ناظر غیرعضو" این سازمان، رأی مثبت دادند. از کشورهای عضو سازمان ملل تنها ۹ کشور رأی مخالف و ۴۱ کشور نیز رأی ممتنع دادند. اسرائیل و آمریکا از جمله کشورهایی بودند که به این قطعنامه رأی منفی دادند.

 

حنان عشراوی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین: این تجاوز اسرائیل علیه یک دولت است و جهان باید مسئولیت آن را بپذیرد

مقام اسرائیلی افزود: "با وجود وعده‌هایی که نتانیاهو به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا داده، نخست‌وزیر دستور ادامه ساخت‌وساز در منطقه "ای ـ یک" بین بیت‌المقدس و معاله آدومیم را صادر کرد که بخش شمالی کرانه باختری اردن را از جنوب آن جدا می‌کند."‌

 

حنان عشراوی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین در این‌باره گفت: "این تجاوز اسرائیل علیه یک دولت است و جهان باید مسئولیت آن را بپذیرد."

 

به‌نوشته سایت خبری ینت اسرائیل تصمیم بر ادامه خانه‌سازی در این منطقه پس از نشست روز گذشته ۹ وزیر اصلی کابینه اسرائیل گرفته شده است.

 

هدف از پیشبرد این طرح بحث‌برانگیز وصل کردن شهرک معاله آدومیم در کرانه باختری اردن به مناطق شرق بیت‌المقدس است که در سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شد. این طرح بر اثر فشار آمریکا سال‌ها متوقف مانده بود.

 

این طرح که عملا کرانه باختری اردن را به دو بخش تقسیم خواهد کرد به شدت مورد انتقاد فلسطین است و تشکیلات خودگردان فلسطین چنین اقدامی را تهدید علیه بقای کشور خود می‌داند.

 

بنیامین نتانیاهو شب گذشته گفت: "تصمیم سازمان ملل چیزی را در عمل تغییر نخواهد داد. دولت فلسطین بدون تضمین امنیت شهروندان اسرائیلی وجود نخواهد داشت."

 

 

Share