Share

ایالات متحده آمریکا خواهان آزادی فوری نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی در ایران شد که بیش از شش هفته است در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

 

به گزارش رویترز، ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۱ گفت: "گزارش‌ها درباره نسرین ستوده عمیقا نگران‌کننده است. او از مراقبت‌های پزشکی محروم است و در سلول انفرادی به سر می‌برد."

 

نولاند در این بیانیه از دولت ایران خواسته است تا به "بدرفتاری غیرقابل تحمل" را علیه ستوده پایان دهد و فورا این فعال حقوق بشر و بیش از ۳۰ تن از زندانیان سیاسی زن را که در زندان اوین هستند، آزاد کند.

 

رضا خندان٬ همسر نسرین ستوده گفته است در حال حاضر همسرش شکستن اعتصاب غذای خود را به رفع ممنوعیت خروج دختر‌شان مهراوه از کشور منوط کرده است 

نسرین ستوده در اعتراض به اجرا نشدن آئین‌نامه اداره امور زندان‌ها و محرومیت از حقوق یک زندانی از جمله دسترسی نداشتن به تلفن و ایجاد انواع محدودیت‌ها برای ملاقات با فرزندان خردسال خود و همچنین به‌ دلیل تشکیل پرونده کیفری و صدور قرار ممنوعیت خروج از کشور برای همسر و دختر ۱۲ ساله‌اش از روز ۲۶ مهرماه  (۱۷ اکتبر) دست به اعتصاب غذا زده است.

 

رضا خندان٬ همسر نسرین ستوده گفته است در حال حاضر همسرش شکستن اعتصاب غذای خود را به رفع ممنوعیت خروج دختر‌شان مهراوه از کشور منوط کرده است.

 

این وکیل دادگستری ۱۳ شهریورماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و به ۱۱ حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور، محکوم شد. زندان او در دادگاه تجدیدنظر به شش سال کاهش یافت.

 

در همین حال ۳۰۰ فعال مدنی ایران در بیانیه‌ای از نسرین ستوده‌ درخواست کرده‌اند که به اعتصاب غذایش پایان دهد.

 

این فعالان در بیانیه خود نوشته‌اند: "ما به عنوان کسانی که هر کدام قربانی بی‌عدالتی و نابرابری و یا معترض بە حق‌کشی‌های موجوداند، یا روزی به نوعی اسیر چنگال بیداد بوده و یا خود سابقه اعتصاب غذا در پشت میله‌های زندان را دارند، سخت از انتهای راهی که شما در پیش گرفته‌اید، می‌ترسیم. نه مرگ، که فردای ایران بی نسرین ستوده سخت هراسانمان کرده است."

 

در این بیانیه همچنین مسئولان زندان اوین و قوه قضائیه ایران، مسئول هرگونه اتفاق برای نسرین ستوده قلمداد شده‌اند.

 

رضا خندان همسر ستوده هفته گذشته از "کوچک شدن بیش از حد صورت و تورفتگی چشمانش" گفت و افزود: "از دیروز  (سه‌شنبه هفتم آذر) که او را ملاقات کردیم متوجه شدم به وضعیت خطرناکی رسیده است."

 

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران نیز هفته گذشته در نشست خبری خود به خبرنگاران گفت: "[نسرین ستوده] با خانواده‌اش اخیرا ملاقات خوبی داشته و وضع مزاجی‌اش هم کاملا خوب است." 

 

لاریجانی افزود نسرین ستوده علیه نظام فعالیت نموده و از حرفه وکالت "سوء استفاده" کرده است.

 

Share