Share

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر مداخله در لیبی را «حق مشروع» کشورش دانست و به مخالفان ژنرال حفتر هشدار داد: از خط قرمز سیرت عبور نکنند. دولت لیبی این اظهارات را جنگ علیه مردم این کشور دانست.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر

السیسی که شامگاه شنبه ۲۰ ژوئن/ ۳۱ خرداد در یک پایگاه هوایی در نزدیکی لیبی و برای نظامیان و گروهی از نمایندگان قبایل لیبی سخنرانی می‌کرد، خطاب به خلبانان و پرسنل نظامی مصر گفت: «آماده باشید تا هر ماموریتی را انجام دهید، چه در داخل و چه اگر لازم باشد در خارج از مرزها».

او در حالیکه مدعی بود «مصر نمی‌خواهد در لیبی دخالت کند و طرفدار راه‌حل سیاسی است»، گفت: «اما اکنون وضعیت فرق می‌کند».

السیسی شهر «سیرت» که در حال حاضر در کنترل نیروهای ژنرال حفتر موسوم به ارتش ملی لیبی است را «خط قرمز» مصر اعلام کرد و افزود: «اگر مردم لیبی از ما خواستند که مداخله کنیم، این یک پیام به جهانیان خواهد بود که مصر و لیبی یک کشور هستند».

دولت وفاق ملی در لیبی که طی یک ماه گذشته با حمایت ترکیه پیشروی داشته و توانسته برخی مناطق را از دست نیروهای حفتر خارج کند، سخنان سیسی را «جنگ علیه مردم لیبی» دانست و اعلام کرد: هیچ خط قرمزی در درون مرزهای لیبی وجود ندارد.

علاوه بر مصر، اردن، امارات متحده عربی و روسیه نیز از ژنرال حفتر که در روزهای گذشته هدف حملات دولت وفاق ملی با پشتیبانی ترکیه قرار گرفت، حمایت می‌کنند.

ترکیه روز شنبه از نیروهای حفتر خواست به منظور برقراری آتش‌بس پایدار دو منطقه «سیرت» و «الجفره» را تخلیه کنند.

لیبی پس از سقوط دولت معمر قذافی که با مداخله نظامی ناتو صورت گرفت، محل درگیری گروه‌های مختلف بوده است.

در همین زمینه:

دولت وفاق ملی لیبی طرح آتش‌بس قاهره را رد کرد

Share