Share

دیوان عالی قضایی آمریکا تصمیم تاریخی مهمی در مورد ازدواج همجنسگرایان در این کشور گرفت. از این پس دیوان عالی قضایی در این‌باره فرمان خواهد راند، موضوعی که پیش از این در سطح فدرال تصمیم‌گیری می‌شد و از ۵۰ ایالت آمریکا تنها ۹ ایالت این ازدواج را به‌رسمیت شناخته‌ بودند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که هزاران زوج همجنس در آمریکا مشتاقانه انتظار این تصمیم را می‌کشیدند، دادگاه عالی قضایی آمریکا روز گذشته، جمعه هفتم دسامبر، آن را اعلام کرد.

 

در ماه مارس گذشته ۹ قاضی دیوان عالی قضایی گردآمدند تا نقطه‌نظرات موافقان و مخالفان این موضوع جنجال‌برانگیز را بشنوند و تصمیم احتمالی خود را تا پیش از پایان دوره کاری خود در ماه ژوئن بگیرند.

 

این بالاترین نهاد قضایی آمریکا در قانون فدرال در رابطه با ازدواج تجدیدنظر کرد. در این قانون که"DOMA"  (مخفف "دفاع از قانون ازدواج") نامیده می‌شود و در سال ۱۹۹۶ تصویب شده، آمده است: "ازدواج اتحادی قانونی میان یک مرد و یک زن است."

 

دیوان عالی قضایی آمریکا در قانون فدرال در رابطه با ازدواج تجدیدنظر کرد. در این قانون آمده است: "ازدواج اتحادی قانونی میان یک مرد و یک زن است"

کمپین حقوق بشر که بزرگترین نهاد مدافع ازدواج همجنسگرایان در آمریکا است در مورد تصمیم روز گذشته دیوان عالی قضایی گفت: "امروز نقطه عطفی در مورد برابری در مقابل قانون است."

 

این نهاد مدافع حقوق بشر افزود: "ما خوشحالیم که قانون خطرناک و مضحک DOMA به دادگاه می‌رود."

 

در قوانین فدرال آمریکا تبعیض در مورد حقوق قانونی ازدواج حاکم است. زوج‌های دگرجنسگرا از حقوقی چون بردن ارث، پرداخت مالیات مشترک و مزایای بهداشت و درمان برخوردارند در حالی که زوج‌های همجنسگرا حتی آنان که قانونی ازدواج کرده‌اند از چنین حقوقی برخوردار نیستند.

 

ازدواج همجنسگرایان در ایالات متحده توسط نظام فدرالی آن به‌رسمیت شناخته نمی‌شود اما توسط بعضی از ایالت‌ها قانونی شده است.

 

نخستین ایالتی که این موضوع را قانونی کرد در سال ۲۰۰۴ ماساچوست بود پس از آن در ایالت‌های کنتیکت، نیوهمپشایر، آیووا، ماساچوست، نیویورک، ورمونت و واشنگتن دی‌سی به‌رسمیت شناخته شد.

 

به‌تازگی در آبان‌ماه گذشته، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا نیز در یک همه‌پرسی، مردم در ایالت‌های مریلند و مین که هر دو در شرق آمریکا قرار دارند به ازدواج همجنسگرایان رأی مثبت دادند.

 

به‌گفته لی باجت، کارشناس در دانشگاه ماساچوست "تصمیم جدید برای ۵۰ تا ۸۰ هزار زوج همجنسگرا که ازدواج کرده‌اند اما توسط دولت فدرال طبق قانون DOMA مجرد شناخته می‌شوند تأثیرگذار خواهد بود."

 

 

Share