Share

نمایندگان مجلس ایران با ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری موافقت کرده‌اند. یک عضو کمیسیون عمران مجلس گفته در شرایط کنونی با توجه به بازار مسکن و مشکل کمبود عرضه در این حوزه، تولید مسکن از هر طریقی مثبت است، زیرا این مساله، عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل می رساند و در نهایت موجب کاهش قیمت مسکن می‌شود. این خانه‌‌ها اما به افراد مجرد داده نخواهد شد.

گرانی مسکن، معضل بزرگی برای افراد مجرد و زوج‌های جوان است

طرح ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری اواخر آذر سال گذشته از سوی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران به عنوان یک ضرورت و نه یک انتخاب مطرح شد. طبق یک تفاهم‌نامه که به تایید شهرداری تهران و وزارت کشور رسیده، در تهران واحدهای کوچک مسکونی تولید خواهد شد. طراحان این طرح آن را پاسخگویی به نیاز بازار مسکن، افزایش عرضه و کاهش تقاضا دانسته‌اند.

مطابق طرح تفصیلی در حال حاضر حداقل متراژ واحدهای مسکونی در شهر تهران ۳۵ متر است که باید به ۲۵ متر کاهش پیدا کند.

اواخر سال گذشته شهرداری اعلام کرد که برای احداث مسکن استیجاری آماده همکاری با دولت است. در این زمینه ساخت واحدهای کوچک یا کپسولی می‌تواند به طرح مسکن استیجاری اختصاص پیدا کند.

صدیف بدری، نماینده مجلس ایران گفته تولید مسکن ۲۵ تا ۴۰ متری می‌تواند در بهبود وضعیت بازار مسکن اثرگذار باشد.

مخالفان ساخت خانه‌‌های کوچک ۲۵ تا ۴۰ متری آن را دارای تبعاتی از جمله تجردگرایی خوانده‌اند اما بدری گفته که قرار است واحدهای کوچک به زوج‌های جوان داده شود و این خانه‌ها به افراد مجرد داده نخواهد شد.

این نماینده مجلس گفته:

«بسیاری از جوانان برای آغاز زندگی مشترک و ازدواج به دلیل پایین بودن قدرت مالی به خانه‌های کوچک نیازمند هستند و پس از گذشت چندین سال از زندگی متراژ مسکن خود را افزایش می‌دهند؛ بنابراین این خانه‌ها می‌تواند نقطه آغازین برای زندگی افراد باشد.»

پیش‌تر مخالفان این طرح گفته بودند تولید خانه‌های ۳۵ متری با سیاست های افزایش جمعیت و فرزندآوری در تناقض است و اگر زوج جوانی حاضر به زندگی در این گونه مساکن شوند، همان زوج حاضر به فرزندآوری نخواهند بود.

در همین زمینه:

 

طرح شهرداری تهران برای ساخت مسکن ۳۵ متری

 

Share